23 Temmuz 2013

En fazla yeni konut arzının oluştuğu il ve ilçeler: İstanbul Esenyurt ve Ankara Yenimahalle

Share

(24 Temmuz 2013, İstanbul) REIDIN‘in bir süre önce piyasaya sunduğu Yapı Stok Analizi Raporu – SupplyCheck ile kullanıcılar, Türkiye emlak piyasasındaki gelecek konut arzını bir bütün olarak bölge (il veya ilçe), zaman (yıl ve ay), durum (inşaatı devam eden veya tamamlanmış) bazında inceleyebiliyor, analiz edebiliyorlar.

REIDIN Yapı Stoku Analizi Raporu son güncellemesine göre 2013 Aralık ayı itibariyle konut arzının en yüksek olduğu il İstanbul olurken ilçe olarak baktığımızda Esenyurt-İstanbul ve Ankara’da ise Yenimahalle öne çıkıyor. Son ayların imar planları açısından en çok tartışılan Esenyurt bölgesi, kendisine yeni proje yoğunluğu açısından en yakın ilçeler olan Beylikdüzü ve Başakşehir ilçelerinin yaklaşık iki katı konut stokuna sahip.

İstanbul dışındaki diğer illerin konut arzları; stüdyo, 1+1 ve 2+1 daire tiplerinde İstanbul’un oransal olarak gölgesinde kalırken; 3+1 ve 4+1 daire tiplerinde öne çıkıyor. Özellikle Adana’da en küçük daire tipi 3+1 olarak gözlemlenmekte. Bursa’da da yine Adana’da olduğu gibi büyük daire tiplerinin öne çıktığını görmekteyiz. Ankara ve İzmir’e bakıldığında diğer illere göre daha homojen bir dağılım sergiledikleri görülmekte.

Çalışma üzerinden yapılan bazı karşılaştırmalı örnek sonuçlarını aşağıda grafik olarak bulabilirsiniz:
 

REIDIN Yapı Stoku Analizi SupplyCheck ve diğer veri setlerine ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz

REIDIN Hakkında
REIDIN, Türkiye’de ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili internet uzerinden derinlikli ve analitik bilgiler sunan uluslararası bir bilgi şirketidir.

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Bilgi Servisi Kullanıcılarımız
• ilanlar, işlemler, fiyatlar ve endekslere;
• şirket, proje ve bina bilgilerine;
• gelişmiş coğrafi bilgi sistemi araçlarına;
• arz-talep verisi; pazar trend analizine;
• araştırma raporlarına;
• yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberlerine;
• makroekonomik verilere
dahil birçok veri setine ulaşmaktadır.

REIDIN servisini kullananlar arasında Yapı Merkezi, Akbank, Dumankaya, Epos Değerleme, Servotel, Yapı Kredi, Nurol GYO, BankAsya gibi banka, geliştiriciler, değerleme şirketleri, inşaat şirketleri ve emlak ofisleri bulunmaktadır.

İletişim:
İstanbul Ofisi: +90 212 347 59 60(pbx)
Web:www.REIDIN.com
Mail:info@reidin.com

Print Friendly, PDF & Email