13 Ocak 2013

Iranlilarin gozde yatirim merkezleri: Birlesik Arap Emirlikleri ve Turkiye

Share

REIDIN’in İran’ın en büyük web sitelerinden Conovi ile İran’da gayrimenkul geliştiricilerine yönelik yaptığı pazar araştırması çalışması İranlıların emlak yatırım tercihlerini mercek altına aldı.

Ankete yanıt verenlerin  %64’ü Birleşik Arap Emirlikleri’nde, %74’ü ise Türkiye’de emlak yatırımı yapmak istediklerini  belirtti.

Yatırım sahiplerinin en çok tercih ettikleri şehirler ise %54,20 ile İstanbul ve  %58,30 ile Dubai oldu.

Anket sonuçlarına göre yatırımların çoğu (%87,50’si) konut.


Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yatırım yapmayı seçmiş İranlıların %52’si buralarda yeni bir yatırım daha planlıyor. Hem konaklama hem de ticari amaçla yatırım düşündüğünü belirten İranlıların tercihleri ise en çok İstanbul (%15) ve Dubai’den (%19) yana.

Yapılan çeşitli büyüklükteki yatırımlar arasında en yüksek dilim, %38 ile 100.000 dolar ve altı olarak öne çıkarken, onu hemen ardından %35 ile 100.000 – 249.000 dolar aralığındaki yatırımlar takip ediyor.

Satın almada kullanılan yöntemle ilgi soruya ise katılımcıların %29’u “nakit”, %35’i “mortgage”, %37’si ise “nakit + mortgage” cevabını vermiş.


Peki, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yatırım yapan İranlı yatırımcılar kimlerdir? Anket, katılımcıların bir profilini de veriyor: Cevaplanan sorulara göre bu yatırımcıların çoğu erkek (%89), evli (%54), lisans mezunu (%52), tam zamanlı çalışan (%62) ve 25-34 yaş aralığında (%46) genç insanlardan oluşuyor.

REIDIN Hakkında
REIDIN, Türkiye’de ve diğer bir çok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir.

REIDIN Gayrimenkul Bilgi Servisinde Fiyatlar ve Endeksler, Şirket, Proje ve Bina Bilgileri, Gelişmiş Coğrafi Bilgi Sistemi Araçları, Arz-Talep Verisi, Pazar Trend Analizi, Araştırma Raporları, Yerel, Ülke ve İnternet Medyası Dâhil Tüm Sektör Haberleri, Makroekonomik Veriler dahil bir çok veri seti bulunmaktadır.      

İletişim:
İstanbul Ofisi:
+90 212 347 59 60(pbx)
Web:www.REIDIN.com
Mail:info@reidin.com

Print Friendly, PDF & Email