29 January 2012

Istanbul Avrupa’nin gayrimenkul yıldizi

Share

Avrupa’nın gayrimenkuldeki gözdesi Ä°stanbul oldu. ULI ve PwC’nin 600 uzman yöneticiyle yaptığı çalışmada Ä°stanbul, Roma, Londra, Paris gibi kentleri geride bırakarak Avrupa’nın yıldızı parlayan kenti olacak. Atina ise sona demir attı

Eskilerin “Taşı, toprağı altın” sözüyle anlattığı Ä°stanbul, küresel yatırımcının da gözdesi oldu. 2012’de Avrupa’nın gayrimenkulde yıldızı parlayacak kenti Ä°stanbul olacak. Urban Land Institute (ULI) ile küresel danışmanlık ÅŸirketi PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) yaptığı Emerging Trends Real Estate-2012 (Gayrimenkulde GeliÅŸen Trendler) raporuna göre Avrupa’da 2012’ye damga vuracak kentler listesinin başında Ä°stanbul yer aldı. Uluslararası emlak sektörünün Avrupa’daki bir çok ülkedeki tepe yöneticilerinden oluÅŸan 600 kiÅŸiyle yapılan çalışmaya göre Ä°stanbul, yatırım ve geliÅŸtirme alanlarında en üst sırada kendine yer buldu. Ä°stanbul’u bu kadar popüler yapan ise ekonomide güçlü büyüme ile büyümede beklentinin artmış olması gösterildi. Ayrıca genç nüfusu, Ä°stanbul’u listenin en üst sırasına yerleÅŸtirdi.

3 ALANDA DA LÄ°DER
Ä°stanbul “mevcut yatırımlar”, “yeni yatırımlar” ve “geliÅŸtirme” kategorilerinde hepsinde en yüksek puanı aldı. Mevcut yatırımlarda 5 puan üzerinden 3.83 alan Ä°stanbul, yeni yatırımlar alanında 3.82, geliÅŸtirme kategorisinde ise 4.03 puan elde etti. Ä°stanbul’u takip eden kentler ise sırasıyla Münih, VarÅŸova, Berlin, Stockholm oldu. Paris listede altıncı sırada yer alırken, Londra 10’uncu, Madrid ise 21’inci sırada kendine yer buldu. Avrupa’da krizin baÅŸkenti Atina ise 27 metropol arasında yaklaşık 1.6 puan ortalamasıyla son sıraya demir attı.

MÃœTEKABÄ°LÄ°YET YILDIZI DAHA DA PARLATACAK
Raporda tüketici harcamalarındaki artış ve büyük küresel ÅŸirketlerin yatırımları en güçlü yanlar olarak Ä°stanbul’u öne çıkardı. 600 ÅŸirket yöneticisinin yüzde 69’u Ä°stanbul konusunda en iyimser tahminleri yaparken, kârlılığın da artacağını belirtti. Yabancıya konut satışının önünü açacak olan mütekabiliyet yasasının Ä°stanbul’u Avrupa’da daha da öne çıkarararak yıldızını daha da parlatacak.

BÃœYÃœMEYÄ° DUYDU TÃœRKÄ°YE’YE GELDÄ°
Türk ekonomisindeki hızlı büyümeyi duyan dünya devi Türkiye’ye satın almayla girdi. Dünyanın en büyük iÅŸitme cihazları ÅŸirketi Ä°talyan Amplifon, Ä°stanbul merkezli Maxtone’u satın aldı. 19 ülkede 3 bin maÄŸazası olan ve 10 bin çalışanı bulunan Amplifon CEO’su Franco Moscetti, Türkiye’nin ekonomisinde hızlı bir büyüme olduÄŸunu ve güçlü yapısıyla dünyanın dikkatini çektiÄŸini ifade ederek, giriÅŸi satın almayla yaptıklarını söyledi. Türkiye’de iÅŸitme cihazı pazarının 2002 yılında 25 bin adetten 2010’a kadar 4 kat büyüdüğünü ve 100 bin adede çıktığını kaydeden Moscetti, Maxtone’un yüzde 51’ini alarak büyük ortak olduklarını dile getirdi.

100 MAĞAZA AÇACAK
2007 yılında temeli atılan ve 2009’da ilk maÄŸazasını Ä°stanbul’da açan Maxtone’un Kurucusu ve CEO’su Ersin Oray, iki yıllık sürede Ankara ve Ä°zmir’de toplam 8 maÄŸazaya ulaÅŸtıklarını, önümüzdeki günlerde ise Bursa ve Adana’daki ÅŸubelerin hizmete gireceÄŸini söyledi. Maxtone-Amplifon iÅŸbirliÄŸinin Ä°talyan ÅŸirket için oldukça önemli olduÄŸunu dile getiren Oray, “Orta vadede ÅŸube sayısı 100’e çıkacak. Ä°talyan ÅŸirket yöneticileri ile yaptığımız görüşmede, birlikte satın almalar gerçekleÅŸtirmeyi planlıyoruz” dedi.

BNY MELLON DA ORTAK
Geçen yılı 1 milyar euroluk satışla kapatan Amplifon’un ortakları arasında Ä°talya’nın ünlü yatırım ÅŸirketlerinden Tamburi Investment’ın yanı sıra finans piyasasının yakından tanıdığı bir kuruluÅŸ dikkat çekiyor. 48 bin çalışanı, 1 trilyon dolarlık varlığı bulunan ABD’li The Bank of New York Mellon’un yatırım ÅŸirketi Newton Investment, Amplifon’un üçüncü büyük ortağı. Türkiye’de hiç yatırımı bulunmayan BNY Mellon, böylece Türkiye’deki ilk operasyonuna da iÅŸitme pazarıyla girmiÅŸ oldu.

212 CAPÄ°TAL PARTNERS 2012’YE HIZLI BAÅžLADI
Yatırım fonu 212 Capital Partners 2012’ye hızlı girdi, yılbaşından bu yana yatırımda duble yaptı. 212 Capital Partners, Türkiye’de online kozmetik perakendesi alanında faaliyet gösteren Balerin.com’a ortak oldu. Aralık 2011’de kurulan ve ilk yatırımını geçtiÄŸimiz hafta Butigo. com’a gerçekleÅŸtiren 212 Capital Partners, halihazırda Türkiye’deki internet ve teknoloji firmalarına erken dönem giriÅŸim sermayesi fonu saÄŸlayan en büyük yatırım fonu olarak dikkat çekiyor.

SABAH

Print Friendly, PDF & Email