22 Temmuz 2012

Istanbul Ofis Pazari Buyuyor

Share

İstanbul Ofis Pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ofis alanında uzmanlaşmış Propin Property Investment Consultancy, İstanbul Ofis Pazarı’daki büyümeyi analiz ettiği bir çalışma hazırladı. Bu çalışmada, Merkezi İş Alanı (MİA), MİA Dışı – Asya ve MİA Dışı – Avrupa’daki ofis bölgelerinin sayısının yakın gelecekte Kağıthane, Ataşehir ve Kartal’ın katılımıyla on ikiden on beşe çıkacağının altını çiziyor.  

Propin, 2011 sonu itibariyle İstanbul’un on iki ofis bölgesinde toplamda yaklaşık 2,6 milyon m² A sınıfı ofis bulunduğunu belirtiyor. 2014 sonuna kadar arza katılacağı lanse edilen projelerle stokun minimum 4 milyon m²’ye ulaşacağı görülüyor . Propin, bu büyümeye ek olarak henüz lansmanı yapılmamış projelerin de hayata geçmesiyle, A sınıfı ofis stokunun 4 milyon m²’nin üzerine taşınacağı öngörüyor.

Propin’in 2014 yılsonu tahminine göre, pazara katılacak A sınıfı ofis stokunun %41’lik kısmı MİA’da (Merkezi İş Alanı) yer alıyor. Bu durum, özellikle Büyükdere Aksı’nda rekabetin artacağının göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Stoka yeni katılacak A sınıfı ofis binalarının %24’ü yeni gelişen Kartal, Ataşehir ve Kağıthane Bölgeleri’nde yer alacak Yeni gelişen bu bölgeler, diğer bölgelerle rekabetçi şartlar sunacağı tahmin ediliyor.   

PROPIN Property Investment Consultancy Hakkında: Propin, ticari gayrimenkul sektöründe “ofis” alanında uzmanlaşmış bir gayrimenkul yatırım danışmanlık şirketidir. Kullanıcılara, mal sahiplerine, gayrimenkul yatırımcılarına ve geliştiricilere ofis alanında aracılık ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Hizmet bölgesi, tüm İstanbul ve ofis pazarının gelişmekte olduğu diğer büyük şehirlerdir.

info@propin.com.tr
www.propin.com.tr

Print Friendly, PDF & Email