12 Eylül 2012

Istanbul ofislerinde kiralar ne durumda?

Share

En değerli ofisler nerede? Hangi ofisler değer kaybetti, hangileri değer kazandı? İşte, REIDIN Ofis Kira Değer Endeksi’ne göre en son veriler…

Ofis kiralamak isteyenler, işyerlerine kiraya verilecek mülkü olanlar, yatırım için gayrimenkul arayışında olanlar, dikkat: Türkiye’de gayrimenkul sektörünün önde gelen bilgi servislerinden REIDIN.com, 2012’nin ikinci çeyreği için Ofis Kira Değer Endeksi’ni açıkladı.

Türkiye’de ofis piyasasını daha şeffaf hale getirmek ve buna bağlı olarak elde edilecek yararın en üst seviyeye taşınmasını amaçlayarak geliştirilen bu endeks, İstanbul’un ofis alanlarını iki genel başlık altında inceliyor: Üst Fiyat Segmenti ve Alt Fiyat Segmenti.

Üst Fiyat Segmentine dahil ofis binaları; lokasyon olarak iyi konumda, modern ve yüksek kalitede, bulunduğu piyasaya göre yüksek kira değerli, otopark imkanı mevcut ve profesyonel yönetime sahip vb. özelliklere sahip iken, Alt Fiyat Segmentine dahil ofis binaları; diğer gruba nazaran daha düşük kira değerli, yüksek kalitede dizayn edilmemiş, otopark gibi imkanların sunulmadığı binalar olarak ele alınıyor.

REIDIN.com tarafından hazırlanan verilere göre İstanbul’daki ofis kira değerlerinin son durumu şöyle:

İstanbul’un en değerli ofisleri nerede?

İstanbul’da kirası en yüksek ilk 3 semt, üst fiyat segmentinde de alt fiyat segmentinde de aynı: İstanbul’un en pahalı ofisleri Esentepe’de yer alıyor. Onu hemen arkasından Levent  ve ardından da Beşiktaş izliyor.

Ancak diğer semtlerdeki ofisler, üst ve alt fiyat segmentine göre sıralamada farklılık gösteriyor.

Üst Fiyat Segmenti – en pahalı ofisler:

Alt Fiyat Segmenti – en pahalı ofisler:

Hangi ofisler değerlendi? Hangileri değer kaybetti?

İstanbul genelinde 2009 yılının ilk çeyreğinden bugüne Üst Fiyat Segmentine dahil ofislerin kira getirilerinde az bir düşüş saptanırken (%1), Alt Fiyat Segmentinde hatırı sayılır bir artış (%10) kaydedildi. Peki semtler bazında ofis kiralarının durumu nedir? Hangi semtlerdeki ofisler değer kazanırken hangileri değer kaybediyor?

Üst Fiyat Segmentinde yer alan ofisler en fazla %10 civarı kira artışı gösterirken, bu kategoriye ait olup değer kaybedenler de bu civarda düşüş gösterdi. Ancak Alt Fiyat Segmenti’nde değer artışı çok daha çarpıcı gözüküyor (%35 ile Beşiktaş) ve değer kaybeden semtlerin sayısı da, düşüş oranı da oldukça az.  

2009 yılının ilk çeyreğinden bu yana kaydedilen rakamlara göre semt bazında sıralamalar şu şekilde:

Üst Fiyat Segmentinde en çok değer kazanan ve kaybeden ofisler:

Alt Fiyat Segmentinde en çok değer kazanan ve kaybeden ofisler:

REIDIN Ofis Kira Değer Endeksi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, REIDIN.com’u ziyaret edin.

REIDIN.com Hakkında
REIDIN, Türkiye’de ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir. REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisi’nde fiyatlar ve endeksler; şirket, proje ve bina bilgileri; gelişmiş coğrafi bilgi sistemi araçları; arz-talep verisi; pazar trend analizi; araştırma raporları; yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberleri; makroekonomik veriler dahil birçok veri seti bulunmaktadır.

İletişim:
İstanbul Ofisi: +90 212 347 59 60(pbx)
Web: www.REIDIN.com
Mail: info@reidin.com

Print Friendly, PDF & Email