28 Temmuz 2016

‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ Raporu 2. Çeyrek Dönem Sonuçları Açıklandı

Share

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin desteğiyle hazırlanan REIDIN – İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu’nda 2016 yılı 2. çeyrek dönemi sonuçlarına göre, gerçekleşen taşınma işlemleri bir önceki çeyreğe göre %2 artış gösterdi.

TR160728_1

İstanbul’da 39 ilçe arasında en fazla taşınma hareketliliği %12 oranla bu çeyrekte Kadıköy’de yaşandı. Kadıköy, hem İstanbul’un tüm ilçeleri arasında hem de İstanbul Anadolu Yakası’nda taşınma hareketliliğinin en çok görüldüğü ilçe oldu. Kadıköy’den taşınanların %32’si taşınma nedeni olarak kentsel dönüşümü gösterdi.

Kadıköy’den ayrılanların %31’i taşınmak için Ataşehir’i tercih etti. Ataşehir bu çeyrek dönemde, %11 oranla 39 ilçe arasında en fazla tercih edilen ilçe oldu.

Avrupa Yakası’nda ise Gaziosmanpaşa’da taşınma hareketliliği tespit edilirken, Gaziosmanpaşa’dan yapılan taşınma işlemlerinin %27’si taşınma sebebinin kentsel dönüşüm olduğunu dile getirdi. Avrupa Yakası’nda en fazla tercih edilen ilçe ise %7 oranla Kağıthane oldu. Kağıthane’yi, Sarıyer ve Beylikdüzü izliyor.

1+1 daire tipinden taşınanların %80’i yine 1+1 daire tipine ilgi gösterirken. 1. kattan gerçekleşen taşınma işlemlerinin %48’i  yine 1. kata yapıldı.

REIDIN Genel Müdürü Kerim Bertrand, ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ 2. çeyrek raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği ve TSKB Gayrimenkul Değerleme ile olan işbirliğimiz şehir içi göçleri ve göçlerin başlangıç noktasıyla varış noktasındaki konutların niteliği hakkında son derece değerli ve Türkiye’de eşi bulunmayan nitelikte analiz sağlayan veriler elde etmemizi sağlamaktadır. Raporda da görüleceği gibi, bu veriler  Kadıköy’den Ataşehir’e yönelik taşınma ve kentsel dönüşüme olan ilginin dışında, hanelerin gelir düzeyi ve demografik yapısındaki bazı değişimlere de işaret etmektedir. Örneğin İstanbul’daki 3+1’lerden 2+1’lere taşınma oranı %32 ile yüksek bir oran olup, hanelerin demografik yapısında evlilik ve boşanmalara dayalı değişimler olduğunu göstermektedir. Reidin olarak uzun vadede amacımız, bu tip işbirliklerini İstanbul dışında diğer büyük şehirlere de taşıyıp şehir içi ve şehirlerarası göçleri takip etmek ve bu şehirlerdeki konut tipi bazında taşınma trendlerini de inceleyebilmektir” dedi.

Raporun tamamını görüntülemek için tıklayınız

Print Friendly, PDF & Email