8 Ekim 2013

İstanbul’da 5 yılda ev fiyatları % 46 kira %29 arttı

Share

İstanbul’da 5 yıllık süreçte ev fiyatlarındaki ortalama artış yüzde 46 olurken kira değerlerinde artış oranı yüzde 29’da kaldı. Her yıl binlerce yeni konutun piyasanın talebine sunulduğu İstanbul’da kira getirisi ve satış fiyatlarındaki artış birbirine paralel değil. Redin’in verilerine göre son 5 yılda konut satış fiyatının en çok düştüğü ve kira gelirinin en fazla arttığı ilçe aynı.. İkisi de Eyüp. Eyüp yüzde 63 ile 5 yıllık kira artışında birinci sırayı alırken değer artışında ise %7 ile sonuncu. Konut için 5 yıllık süreçteki fiyat artışında şampiyon iseyüzde 97 ile Bayrampaşa oluyor.

En kapsamlı proje ve bina veri tabanına sahip bilgi şirketi Reidin’in 100 metrekarelik bir konutun ortalama satış ve kiralama bedelini gözeterek hazırladığı verilere göre son 5 yıl incelendiğinde konutların satış fiyatında düşüş gözlenen sadece 1 ilçe var. Bu ilçe yüzde 7’lik değer kaybı ile Eyüp gibi görünüyor. Eyüp’de 2009 yılında 192 bin 485 TL olan 100 metrekarelik evin bedeli bugün 178 bin 423 TL’ye düşmüş durumda. Buna karşın 1 yıllık trende bakıldığında Eyüp’de 100 metrekarelik bir konutun ortalama değeri yüzde 12 yükselmiş görünüyor.

Eyüp’te 5 yılda satış fiyatlarındaki yüzde 7’lik düşüşe karşın kiranın yüzde 63 artmış olması, ilçeye yapılan yatırımın geri dönüşüm süresini kısaltmayı başarmış. 5 yıl önce 17 yıl olan geri dönüşüm süresi, 2013 yılı için 9 yıl olarak göze çarpıyor. Yani bir yatırımcı Eyüp’ten ev aldığında 9 yıllık kira ile o evin bedelini çıkartabiliyor.

Son 5 yılda kira getirisi en az artan ilçe ise Çekmeköy. Çekmeköy, 1 yılda kira getirisi en az artan ilçe sıralamasında da 5’inci sırada. Kiralardaki bu düşüşe karşın 5 yıllık satış fiyatı yüzde 44, 1 yıllık satış fiyatı ise yüzde 11 artmış görünüyor. Bu da Çekmeköy için 5 yıl önce 12 yıl olan yatırım geri dönüş süresinin, 2013’de 19 yıla kadar çıkmasına neden olmuş oluyor.

İstanbul konut kira ve satış piyasasında en çok dikkat çeken özelliklerden birisi de konutların kira ve satış fiyatlarındaki artış trendinin birbirleriyle çok dengeli olmaması. Birçok ilçede satış fiyatının artışı kiradan iki kat hızlı. Bu konuda en dengeli ilçe ise Beşiktaş. İlçede 5 yıllık süreçte satış fiyatı yüzde 57, kira bedeli yüzde 55 artmış görünüyor.

The Wall Street Journal Türkiye’ye ilçelerin prim oranlarını değerlendiren Yaşar Aşçıoğlu Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Bakırköy gibi ilçelerde göze çarpan değer artışını hem arz talep dengesine, hem de o semtlerde yaşayanların semte sadakatine bağlıyor. Burada satış fiyatı olduğu kadar yatırımın geri dönüş süresinin de önemli olduğunu dile getiren Yaşar Aşçıoğlu, “Geri dönüşüm süresi artık 20 yıla yaklaştı. Eskiden ortalama 13-14 yıldı. Bu açıdan bakmak çok önemli. Günümüz şartlarında 20 yıl normaldir” dedi.

Aşçıoğlu şöyle devam etti: “Kadıköy, Beyoğlu, Beşiktaş ve Beyoğlu Sarıyer hattının sakini oradan ayrılmaz. . Eyüpten Florya’ya kadar giden ve E5’in solunda kalan semtler için de aynı şey geçerli. Ama Bahçelievler Ataköye geçer. Bahçelievler Kadıköy’de oturmaz. Ben Şişliliyim. Yalı verseler Kadıköy’de oturmam. Ayrıca bir semtte çok sayıda proje satışa çıkıyorsa o semtte kira ve satış fiyatları ilk etapta düşer. Çünkü arz yüksektir.”

Kaynak: www.wsj.com.tr

Print Friendly, PDF & Email