15 Haziran 2014

İstanbul’da Satışa Çıkan Konutlar Daha Küçük Daha Yeni ve Daha Pahalı

Share

Satışa çıkarılan konutlardan en yeni, en küçük ve en pahalı olanlar İstanbul’da bulunuyor.

SEMRA ORKAN
Reidin tarafından 2013 yılı için satışa çıkarılan konut tipindeki gayrimenkullerin nicel özellikleri incelenerek, işlem, ilan hacmi açısından en çok hareketliliğin yaşandığı 7 şehir ve 30 büyükşehir için konutların özellikleri hakkında bir araştırma yapıldı.

AA muhabirinin bu araştırmadan derlediği bilgiye göre, araştırma, İstanbul’da konutların diğer şehirlere göre hem daha küçük, hem de daha pahalı ama daha yeni olduğunu ortaya koydu. 2013 yılı içerisinde satışa sunulan mevcut ve yeni konutlara ilişkin olarak en küçük oturma alanına sahip konutlar, Türkiye’nin metrekare bazında en yüksek konut fiyatlarına sahip kenti İstanbul’da bulunuyor. En geniş oturma alanına sahip konutlar ise Adana’da yer alıyor.

Oda sayılarına bakıldığında genelde ortalama 3 odalı konutların satışa çıktığı görülürken, bina yaşları incelendiğinde ise yeni konutların en fazla Antalya ve İstanbul’da satışa çıkarıldığı tespit edildi. Üç büyükşehir geneline bakıldığında ise satışa çıkarılan ortalama daire büyüklüğünün 123 metrekare, ortalama oda sayısının 3, ortalama bina yaşının ise 5 olduğu görülüyor. 30 büyükşehir geneline bakıldığında ortalama daire büyüklüğü artıyor.

Satışa sunulan konutların oda sayıları detaylı incelendiğinde, ülke genelinde, 2013 yılı içerisinde satışa çıkarılan konutların 3 odalı konutlarda yoğunlaştığı görülüyor. 30 büyükşehir genelinde ise Türkiye geneline çok yakın bir tablo ile karşılaşılıyor. Satışa sunulan konutlar içerisinde yoğunluğu 3 odalı konutlar oluşturuyor. Üç büyükşehirde 2 odalı konutlar, ülke geneli ve 30 büyükşehir geneline göre daha fazla yoğunlukta satışa sunuluyor.

Üç büyükşehir için 2013 yılındaki ilanların oda sayısı açısından satışa çıkma yoğunlukları detaylı incelendiğinde, İstanbul’da, satışa çıkan konutlar içerisinde 2 odalı konutlar yüzde 50 yoğunluk ile başı çekiyor. Bunu yüzde 34 ile 3 odalı, yüzde 7 ile 4 odalı, yüzde 6 ile 1 odalı, yüzde 2 ile 5 odalı, yüzde 0,1 ile 6 odalı konutlar takip ediyor.
“İstanbul’da küçük daireler daha çok rağbet görüyor”

Ankara’da 2013 yılında satışa çıkarılan konutların içerisinde, 3 odalı konutların oranının yüzde 72 olduğu gözlemlendi. 3 odalı konutları, yüzde 12 ile 4 odalı, yüzde 10 ile 2 odalı, yüzde 4 ile 5 odalı, yüzde 2 ile 6 odalı konutlar izledi.

İzmir’de de Ankara’daki gibi benzer bir durumla karşılaşılıyor. 3 odalı daireler, satışa çıkarılan daireler arasında ilk sırada yer alıyor. 2013 yılındaki satışa çıkarılan dairelerin yaklaşık yüzde 64’ü 3 odalı konutlardan oluşuyor. 3 odalı konutları, yüzde 27 ile 2 odalı, yüzde 5 ile 4 odalı, yüzde 3 ile 1 odalı, yüzde 1 ile 5 odalı, yüzde 0,2 ile 6 odalı konutlar izliyor.

REIDIN Veri Uzmanı Olgun Aydın, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmesine, ilan edilen daire özelliklerine bakıldığında İstanbul’un dairelerin oda sayıları bakımından diğer illerden farklılaştığının görüldüğüne dikkati çekerek, şunları ifade etti:

“Bunda kentleşmenin diğer illere göre nispeten daha hızlı yaşandığı İstanbul’da metre kare konut fiyatlarının da yüksek oluşu etkili. Ortalama bina yaşının da genele göre düşük olduğunu göz önünde bulundurursak özellikle yeni yapılan ve satışa çıkarılan dairelerde Konut Satınalma Gücü Endeksinde gösterilen alım gücünün de 2013 ikinci yarıyıl itibariyle düşmesiyle birlikte tercih noktasında daha küçük dairelere önem verildiği anlamına geliyor.”

Kaynak: AA

Print Friendly, PDF & Email