12 Şubat 2012

Kiralar İstanbul’da enflasyona yenildi

Share

2011’de Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki ortalama yıllık artış yüzde 7,7, kira artışı yüzde 6,3 oldu.

İstanbul’da ise ise fiyatlar yüzde 9,1 ve kiralar yüzde 7,4 yükseldi. Yıllık yüzde 10,45’lik enflasyonu aşan iki ilçe ise Eyüp ve Beyoğlu.

En fazla konut projesinin inşa edildiği İstanbul’da, konuta yatırım yapanlar 2011 yılında ortalama yüzde 9,1 kazanç elde etti. Aynı dönemde kira artışları ise yüzde 7,4 oldu. Ancak bu artışlar yüzde 10,45’lik yıllık enflasyonun altında kaldı.

Reidin.com tarafından 7 şehir, 72 ilçe, 481 mahallede 600 proje ve toplam 2 bin bina baz alınarak yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki ortalama yıllık artış yüzde 7,7 ve kiralardaki artış da yüzde 6,3 ile enflasyonun gerisinde kaldı. Emlak uzmanları ev fiyatlarındaki artışların sınırlı kaldığı ilçelerde kira artışlarının yaşandığını söyledi.
Eyüp’te kira 1000 lira

İstanbul’da, yıllık kira artışı açısından enflasyonun üzerinde olan en şanslı ilçe Eyüp. Kira artışı bu ilçede yıllık ortalama yüzde 11,72. Bölgede kira getirileri ciddi değişkenlikler gösteriyor. 2+1 ev baz alındığında aylık kirası 500 liraya olan ev de var, 1300 lira olanda. Ortalama alındığında ev sahibinin kira geliri aylık 900 liraya, yıllık toplamda ise 10 bin 800 liraya ulaşıyor. Emlakçılar Eyüp’te kiralık fiyatlarının yükselmesindeki en önemli etkenin bölgenin lokasyon olarak birçok bölgeye yakın olmasını gösteriyor. Bölgenin yenilenme hızının da getirilerde etkili olduğu söyleniyor.

Beyoğlu ikinci sırada

En çok artış olan ikinci ilçe ise Beyoğlu. Bu bölgede yıllık artış yüzde 11,34 oldu. Beyoğlu’nda kiralar günlük üzerinden konuşuluyor. Merkeze yakın günlük kiralar 100 lira civarında. 2+1 evlerde oturuma uygun aylık ortalama kira bedeli ise 1100 lira olarak hesaplanıyor. Uzmanlar bu artışları İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı’nda kentsel dönüşüm projelerinin artacak olmasına ve şehrin eğlence, yaşam ve iş merkezlerine yakın olmasına bağlıyor.

Esenyurt şaşırttı

Araştırmaya göre kira artışının en hızlı yaşandığı ilçelerden biri de Esenyurt oldu. Ancak bu artış enflasyon oranlarını yakalamaya yetmedi. Esenyurt’ta birbiri ardına yapılan konut projeleri ev fiyatlarında henüz istenilen primin yapılmasına engel olsa da kira getirileri şaşırtıcı bir etki ile yıllık artış oranı yüzde 9,60 oldu. Bölgede 500 liraya da 2+1 ev bulmak mümkün, 1100 liraya da. Emlak uzmanları bölgede arsa stokunun bitmek üzere olduğunu dile getiriyorlar. İlçenin metrobüs güzergahında bulunması da cazibeyi artırıyor.
Bugün
HABER: EMİNE AÇAR

Print Friendly, PDF & Email