22 Ekim 2013

Markalı Projeler Mercek Altında!

Share

Yerli ve Yabancı Yatırımcıların Konut Tip ve Büyüklük Tercihler, Ödemede Kullandıkları Yöntemler,  Satılan Konutlardaki KDV Oranları ve Hazır Stok Oranları gibi birçok göstergeyi sizin için inceledik!

Anadolu Ajansı’nın, REIDIN Gayrimenkul Araştırma Şirketi’nden derlediği bilgilere göre;

PAZAR ANALİZİ:

Eylül ayında satışı gerçekleştirilen konutların %14.8’i inşaatı tamamlanmış konutlardan oluşurken, %85.2’si inşaatı tamamlanmamış konutlardan oluşmaktadır. İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde satışı gerçekleştirilen konutların %13.4’ü, Asya yakasında ise %10.8’i inşaatı tamamlanmış konutlardan oluştuğu görülmektedir.

Tablo 1:

Grafik 1:

Markalı Konut Projesi yatırımcılarının son dönemki talepleri incelendiğinde, ağırlıklı olarak 3+1 tipinde konutları talep etmektedirler. Fiyat anlamında ise, yatırımcılar gerçekleştirdikleri satın alımlarda yoğun olarak 2000 TL/m2 ve altındaki konutları tercih etmişlerdir.

Tablo 2:

Grafik 2:

Ayrıca yine son dönem süreç takip edildiğinde, 2012 yılı ve öncesine ait alınmış olan ruhsatlara ilişkin projelerin satışı tamamlandıkça, yeni arz olan projelerdeki satışlarda %18 KDV oranının etkinliğinin arttığı gözlemlenmektedir.

Eylül ayında markalı konut projelerinden konut satın alan müşterilerin peşinat ve banka kredisi kullanımı yerine ağırlıklı olarak senet kullanımını tercih ettikleri gözlemlenmiştir.

Tablo 3:

Grafik 3:

YABANCI YATIRIMCI ANALİZİ:

Son dönemde gerçekleştirilen markalı proje konut satışlarının %9.2’si (son 6 aylık ortalama %4.0) yabancılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak 1+1 konut tipi ile ortalama 99 M2 büyüklüğe sahip konutların öne çıktığı gözlemlenmiştir.

Tablo 4:

Grafik 4:

Print Friendly, PDF & Email