9 Temmuz 2012

Metrobus Hatti Beylikduzu-Esenyurt Bolgesinde Konut Fiyatlarini Nasil Etkiledi?

Share

REIDIN Türkiye Satılık ve Kiralık Emlak Endeksleri, 2007 Haziran ayından bugüne gayrimenkul piyasasının birbirinden farklı yerli ve yabancı oyuncularına kılavuz olmaya devam ediyor. Türkiye genelinde 7 il, 71 ilçe ve 481 mahalle düzeyinde oluşturulan konut fiyat endekslerindeki artış ve azalışlar bu bölgelerdeki emlak değerlerinin süreç içerisinde nasıl değiştiği ve geleceğe yönelik beklentilerin nasıl şekillendiğini göstermek anlamında çok önemli bir görevi yerine getiriyor.

            Konut fiyatlarına etki eden çok farklı unsurlar olmakla birlikte, bunlar arasında özellikle ulaşım hatlarının yenilenmesine yönelik gelişmeler fiyatların yukarı yönlü hareketini etkiler nitelikte öne çıkmakta. Bu kapsamda yapımı tamamlanma aşamasına gelen Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının, günde 1 milyon yolcu taşıması hedefleniyor. 11 Mart 2011 tarihinde temeli atılan metrobüs hattı ile birlikte Beylikdüzü’nden binen bir vatandaş Kadıköy’e 82 dakikada ulaşabilecek. Metrobüs, ulaşım kolaylığı sağlamasının yanında konut fiyatlarını da etkiliyor.

            Daha önceki dönemlerde Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesinin en büyük sorunlarından birinin ulaşım olduğunu belirten REIDIN Data Uzmanı Orhan Vatandaş, fiyatların uygun olması sebebiyle son yıllarda şehir merkezlerinden ciddi nüfus kayması yaşanan bu bölge Mart 2011’de temeli atılan metrobüs hattının gelecek olmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin devam ettiğini belirtti.

– REIDIN verilerine göre Mart 2010-Nisan 2011 döneminde Beylikdüzü’nde artış +%1,88, Esenyurt’ta ise kayıp -%1,65 olmuş durumda. Aynı dönem İstanbul genelinde ise artış %6…
– Metrobüs hattının inşasına başlanmasıyla birlikte Nisan 2011-Mayıs 2012 döneminde Beylikdüzü’ndeki konutlarda %21 değer artışı yaşanırken, Esenyurt’ta artış %19 olarak gerçekleşmiş…
– İstanbul il geneli artışı ise %11… İstanbul geneline kıyasla iki katı değer artışının yaşanmasında metrobüs hattının devreye girecek olmasının önemli olduğu söylenebilir.

Print Friendly, PDF & Email