2 Eylül 2013

Nakit akışı isteyenler için yatırım araçları

Share

Türkiye’de şu anda 10 yıllık tahvil getirileri yüzde 9,82’den işlem görüyor. Yani tahvile yatırılan her 100 lira için yılda 9,82 liralık kupon ödemesi alınıyor. 10 yıl boyunca alacağım kupon ödemelerinin üstüne tahvili itfaya (vadesi dolana) kadar elimde tutarsam, devlet bir de nominal (par) değerini ödeyecektir.

Tahvil fiyatları düşse de çıksa da benim alacağım dönemsel kupon ödeme miktarım değişmeyecektir. Tahvil fiyatının değişmesi, ben tahvili itfaya gelmeden önce satmak istersem karımda ve zararımda etkili olacaktır. İtfada devletin ne kadar ödeme yapacağı da önceden belli olduğu için toplamda elime nominal olarak ne kadar geçeceğini önceden hesaplayabilirim. Tabii ki nominal hesapta enflasyonun aşındırıcı etkisini hesaba katmıyor olacağım.

10 yıllık tahvillerin faizinin son  1 yılda 8,30’dan 9,82’ye yükselirken, geçen ay yüzde 10,8’i aştı.

Reidin verilerine göre İstanbul’da şu anda evlerin ortalama metrekare satış değeri 1816 lira. Buna karşılık kiralar metrekare başına aylık 8,89 lira iken yılda 106,68 liraya geliyor. Yani yüzdeye vurursak kira gelirinin verimi yılda yüzde 5,87’ye geliyor. Ev aldığım her 100 lira bana yılda 5,87 lira getiriyor.

Konut fiyatları Türkiye’de son dönemde soluksuz yükselse de 2007 küresel emlak krizinde olduğu gibi yurtiçindeki konut fiyatlarında da ciddi düşüşler yaşanabilir. Konut fiyatlarındaki düşüş kısa vadede alacağım kirayı etkilemeyecekse de kira fiyatlarındaki ciddi düşüş  bir noktadan sonra alacağım gelire yansıyacaktır.

Reidin verilerine göre konut fiyatları son 1 yılda yüzde 18,46 yükseldi.

Hisselerden alınacak temettü de düzenli sabit getiri isteyen yatırımcıların bir diğer tercihi olabilir. BIST 30 endeksinde temettü dağıtan 22 hissenin ortalama verimi yüzde 3,16. Yani 100 lirayla 22 şirket hissesinden eşit sayıda alan yatırımcı yılda 3,16 lira temettü ödemesi elde edebiliyor.

Hisse senetlerinin fiyatlarının günden güne değiştiği için hisselere koyduğum 100 liranın zaman içinde artabileceği gibi düşebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Son 1 yılda BIST 30 endeksi yüzde 0,8 yükselerek yatay seyretti.

Kaynak: Realtime.wsj.com

Print Friendly, PDF & Email