2 Şubat 2012

REIDIN.com Konut Gelistiricileri Icin “Mutekabiliyet Koprusu” Kuruyor.

Share

2 Şubat 2012, İstanbul: Halen uygulanan karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, Türklere taşınmaz satın alma hakkı veren ülkelere, Türkiye de aynı koşullarda taşınmaz alma imkânı sağlıyor. Bu çerçevede Türkiye’den taşınmaz alımı yapan ilk 10 ülke sıralamasında İngiltere ve Almanya başı çekiyor.

Tapu kayıtlarına göre geçen hafta itibariyle 35.786 gerçek kişi İngiltere’den 29.122 gerçek kişi ise Almanya’dan alım yapmış gözüküyor. Özelikle Almanya’dan gelen alımların büyük bir kısmının Avrupa’daki Türk kökenlilerden oluştuğu belirtiliyor.

Diğer ilginç istatistik ise talep gören şehirler. Buna göre yazlık yada ikinci ev olarak tercih edilen Antalya, Muğla ve Aydın ilk sıraları alırken İstanbul ve Bursa onları takip ediyor.

Yabancıya konut satışını kolaylaştıracak ve Tapu Kanunun’da değişiklik öngören yasa tasarısı ise tamamlandı. Yasa değişikliği ile yabancılara mülk satışında aranan mütekabiliyet (karşılıklılık) şartı tamamen kaldırılıyor. Bir yabancı için 2,5 hektar olan en fazla satış yapılabilecek alan belli koşullar altında 30 hektara çıkarılıyor. Örneğin 100 dönüm boş arazi almak isteyen bir yabancı buraya ilişkin projesini de geliştirmek zorunda.

Sektörde ve genel kamuoyunda yabancılara mülk satışında Arap ülkeleri, Rusya ve Türki cumhuriyetlere yönelik büyük beklenti var. Körfez ülkeleri dahil 32 gelişmekte olan ülkeyi kapsayan REIDIN.com, daha önce Dubai pazarında mütekabiliyet yasası çerçevesinde sunduğu hizmetlerin benzerini Türkiye pazarı için de sunmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda REIDIN.com, Türkiye’de bulunan geliştirici ve hizmet şirketlerine tüm bu ülkelerde kurumsal ve bireysel yatırımcılar, banka, emlak danışmanlık şirketleri, satış acenteleriden oluşan güçlü ağını harekete geçirecek.

REIDIN.com Hakkında
REIDIN, Türkiye’de ve diğer bir çok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir. REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisinde Fiyatlar ve Endeksler, Şirket, Proje ve Bina Bilgileri, Gelişmiş Coğrafi Bilgi Sistemi Araçları, Arz-Talep Verisi, Pazar Trend Analizi, Araştırma Raporları, Yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberleri, Makroekonomik Veriler dahil bir çok veri seti bulunmaktadır.
 
Endeksler
•    REIDIN.com GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi (Markalı Projeler)
•    REIDIN.com EmlakEndeks (Var Olan Stok Binalar Satılık ve Kiralık Fiyat Endeksleri)
•    REIDIN.com Konut Satın Alma Gücü Endeksi
•    REIDIN.com Konut Kiralama Gücü Endeksi
•    REIDIN.com Konut Getiri Oranları ve Endeksleri
•    REIDIN.com Konut Amortisman Süreleri (Price-Rent Ratio)

Modüller
•    REIDIN.com AVM (Konum Bazlı Emlak Değer Analiz Modülü)
•    REIDIN.com LTV Hesaplama Modülü 

Print Friendly, PDF & Email