11 Ağustos 2011

REIDIN.com Turkiye Konut Fiyat Endeksleri: 2011 Temmuz Ayi Sonuclari

Share


REIDIN.com EmlakEndeks: 2.El Konutlar Fiyat Endeksleri 2011 Temmuz Ayı Sonuçları

Sayı: 32
15/08/2011

Yönetici Özeti
– Temmuz ayında 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,83; geçen yılın aynı dönemine göre ise %5,38 oranında artış gerçekleşmiştir.

– Temmuz ayında 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,36; geçen yılın aynı dönemine göre ise %3,36 oranında artış gerçekleşmiştir.

– Temmuz ayında İstanbul’da metrekare başına konut satış fiyatları %1,05 oranında artmış ve İstanbul fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatları Adana’da %0,32 oranında artmış; Ankara’da %1,02 oranında artmış; Antalya’da %0,64 oranında artmış; Bursa’da %0,66 oranında artmış; İzmir’de %0,84 oranında artmış; Kocaeli’nde %1,02 oranında artmıştır.

– Temmuz ayında İzmir’de metrekare başına konut kira değerleri %0,81 oranında artmış ve İzmir kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerleri Adana’da %0,31 oranında artmış; Ankara’da %0,47 oranında artmış; Antalya’da %0,76 oranında artmış; Bursa’da %0,44 oranında artmış; İstanbul’da %0,28 oranında artmış; Kocaeli’nde %0,46 oranında artmıştır.

– Temmuz ayında konut satış fiyatları açısından en çok değer artışı yaşanan ilçe İstanbul Çatalca (+%1,98); en çok değer kaybeden ilçe ise İstanbul Beykoz (-%0,48) olmuştur. Aynı dönemde konut satış fiyatları açısından en çok değer artışı yaşanan mahalle İstanbul Küçükçekmece Kemalpaşa Mahallesi (+%1,50); en çok değer kaybeden mahalle ise Adana Seyhan Gazipaşa Mahallesi (-%0,79) olmuştur.

– Temmuz ayında konut kira değerleri açısından en çok değer artışı yaşanan ilçe İstanbul Fatih (+%1,13); en çok değer kaybeden ilçe ise İstanbul Çekmeköy (-%1,10) olmuştur. Aynı dönemde konut kira değerleri açısından en çok değer artışı yaşanan mahalle Kocaeli Körfez Mimarsinan Mahallesi (+%1,09); en çok değer kaybeden mahalle ise İstanbul Maltepe Aydınevler Mahallesi (-%1,00) olmuştur.

REIDIN.com EmlakEndeks Satılık-Türkiye Kompozit

REIDIN.com EmlakEndeks Satılık Fiyatlarda Aylık % Değişim

REIDIN.com EmlakEndeks Satılık Fiyatlarda Değişim

Endeks başlangıç dönemi Haziran 2007=100

REIDIN.com EmlakEndeks Kiralık-Türkiye Kompozit

REIDIN.com EmlakEndeks Kiralık Değerlerde Aylık % Değişim

REIDIN.com EmlakEndeks Kiralık Değerlerde Değişim

Endeks başlangıç dönemi Haziran 2007=100

REIDIN.com EmlakEndeks Amortisman Süreleri

REIDIN.com EmlakEndeks 2.El Konutlar Fiyat Endeksi
Nedir?
    Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle REIDIN.com tarafından Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından en büyük ve en çok konut kredisi kullandırılan 7 ilinde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli) 2.el konutları kapsayan aylık olarak hem kiralık hem satılık fiyat değerlerini gösteren gösterge endekstir.
    Metodoloji
    REIDIN.com Emlak Endekslerinin hazırlanmasında“sınıflandırılmış birim değere dayalı konut fiyat endeksi” (Stratified Residential Property Price Index) yöntemi uygulanmaktadır. Endeks baz yılı Haziran 2007 (Haziran 2007=100) olacak şekilde Laspeyres formülü kullanılarak hesaplanmaktadır.
    Kapsam
    REIDIN.com Emlak Endeksleri 7 il, 71 ilçe ve 481 mahalleyi kapsamakta olup, aylık ortalama 200.000 veri seti üzerinden hesaplanmaktadır.

REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2011 Temmuz Ayı Sonuçları
Sayı: 8
15/08/2011

Yönetici Özeti
– Mortgage Uzmanı Garanti desteği ile hazırlanan REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,20 oranında artış; geçen yılın aynı dönemine göre ise %7,29 oranında artış gerçekleşmiştir.

– Temmuz ayında REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %2,45 oranında artmış; İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %3,25 oranında artmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 1,5 puan fazla artış göstermiştir.

– Temmuz ayında REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde %0,55 oranında artmış; 2+1 daire tipinde %1,44 oranında artmış; 3+1 daire tipinde %1,21 oranında artmış ve 4+1 daire tipinde ise %1,08 oranında artmıştır.

– Temmuz ayında REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, 51-75 m2 büyüklüğe sahip konutlarda %0,37 oranında artmış; 76-100 m2 büyüklüğe sahip konutlarda %1,13 oranında artmış; 101-125m2 büyüklüğe sahip konutlarda %1,65 oranında artmış; 126-150 m2 büyüklüğe sahip konutlarda %0,65 oranında artmış; 151 m2 ve daha büyük alana sahip konutlarda ise %1,16 oranında artmıştır.

REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi


Yeni Konut Endeksinde Aylık % Değişim

REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi: İstanbul Asya-Avrupa Yakası Projeleri

Daire Tipine Göre (Ocak 2010=100)

Daire Tipine Göre Endeks Değişim Tablosu

Endeks başlangıç dönemi Ocak 2010=100

Daire Büyüklüğüne Göre (Ocak 2010=100)

Daire Büyüklüğüne Göre Endeks Değişim Tablosu

Endeks başlangıç dönemi Ocak 2010=100

REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi
Nedir?
Kamuoyunda genelde “Markalı Projeler” olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen, son dönemde ABD, Avustralya, Kanada gibi birçok ülkede üretilmeye başlanan gösterge endeksidir.
Metodoloji
REIDIN.com-GYODER Yeni Konutlar Fiyat Endekslerinin hazırlanmasında “sınıflandırılmış birim değere dayalı konut fiyat endeksi” (Stratified Real Estate Price Index) yöntemi uygulanmaktadır. Endeks baz yılı Ocak 2010 (Ocak 2010=100) olacak şekilde Laspeyres formülü kullanılarak hesaplanmaktadır.
Kapsam
REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 22 proje geliştiricisinin sunduğu toplam 54 proje ve aylık ortalama 20.000 konut stoku üzerinden hesaplanmaktadır.

Standartlar/ Tanımlar
Daire Tipleri yatak odası + salon sayısı olarak alınmıştır.
Daire Alanı brüt metrekare bağımsız bölümün duvarları dışından hesaplanan balkonlar dahil alanına,  bağımsız bölüme koridor, merdiven ve giriş holünden düşen payın da ilave edilmesi sonucu elde edilen büyüklüğü olarak belirlenmiştir. (Bu alana asansör boşluğu, havalandırma, baca boşlukları ve yangın merdiveni dahil değildir.)
Na-tamam Daireler dekorasyonun dahil olduğu peşin liste fiyatı haline getirilmiştir.  
Dairenin Satış Fiyatı brüt metrekare üzerinden KDV, tapu harcı gibi diğer giderler ile dekorasyonun dahil olduğu peşin fiyat olarak belirlenmiştir.
Projenin %85’inin satılması durumunda proje tamamlanmış kabul edilmiştir. Kat karşılığı alınan projelerde yüklenici firma eğer kendi payını bitirmişse ve/veya %85’ini satmışsa proje tamamlanmıştır kabul edilmiştir.

Projeye Katılan Firmalar

REIDIN.com Türkiye Göstergeleri
– Endeksler
REIDIN.com –     GYODER Konut Endeksleri (1. El Satılık Konut Fiyat Endeksleri)
REIDIN.com –     GYODER Ofis Endeksi
REIDIN.com –     EmlakEndeks (2. El Satılık ve Kiralık Konut Fiyat Endeksleri)
REIDIN.com –     Konut Satın Alma Gücü Endeksi
REIDIN.com –     Konut Kiralama Gücü Endeksi
REIDIN.com –     Konut Yatırımı Getiri Oranları ve Endeksleri

– Modüller
REIDIN.com –     Otomatik Değerleme Modülü (AVM)
REIDIN.com –     LTV Hesaplama Modülü (Bankalara/Mortgage Sağlayıcılarına Özel)
REIDIN.com –     Konut Geri Ödeme (Amortisman) Süreleri Modülü

Raporu pdf olarak indirmek icin tiklayiniz

Print Friendly, PDF & Email