17 Eylül 2018

REIDIN Emlak Endeks 2018 Ağustos Ayı Sonuçları

Share

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2018 Ağustos Ayı Sonuçları

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Ağustos ayında bir önceki aya göre %0.17 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.00 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ağustos ayında Hakkari’de metrekare başına konut satış fiyatları %1.85 oranında artmış ve Hakkari satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Kastamonu’da metrekare başına konut satış fiyatları %0.72 oranında azalmış ve Kastamonu satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olmuştur.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Ağustos ayında bir önceki aya göre %1.18 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %8.42 oranında artış gerçekleşmiştir.Ağustos ayında Yalova’da metrekare başına konut kira değerleri %2.04 oranında artmış ve Yalova kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Şanlıurfa’da metrekare başına konut kira değerleri %0.49 oranında azalmış ve Şanlıurfa kiraların en çok azaldığı şehir olmuştur.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Ağustos ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Ağustos ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

Print Friendly, PDF & Email