15 Kasım 2018

REIDIN Emlak Endeks 2018 Ekim Ayı Sonuçları

Share

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2018 Ekim Ayı Sonuçları

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Ekim ayında bir önceki aya göre %0.30 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.27 oranında artış gerçekleşmiştir.Ekim ayında Sinop’ta metrekare başına konut satış fiyatları %1.26 oranında artmış ve Sinop satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Kars’ta metrekare başına konut satış fiyatları %1.85 oranında azalmış ve Kars satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olmuştur.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Ekim ayında bir önceki aya göre %0.01 oranında azalmış; ancak geçen yılın aynı dönemine göre ise %6.50 oranında artış gerçekleşmiştir.Ekim ayında Antalya’da metrekare başına konut kira değerleri %1.83 oranında artmış ve Antalya kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Batman’da metrekare başına konut kira değerleri %2.73 oranında azalmış ve Batman kiraların en çok azaldığı şehir olmuştur.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Ekim ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Ekim ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

Print Friendly, PDF & Email