17 Aralık 2018

REIDIN Emlak Endeks 2018 Kasım Ayı Sonuçları

Share

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2018 Kasım Ayı Sonuçları

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Kasım ayında bir önceki aya göre %0.30 oranında artış ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %6.65 oranında artış gerçekleşmiştir.Kasım ayında Karaman’da metrekare başına konut satış fiyatları %1.35 oranında artmış ve Karaman satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Artvin’de metrekare başına konut satış fiyatları %1.48 oranında azalmış ve Artvin satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olmuştur.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Kasım ayında bir önceki aya göre %0.10 oranında azalış; ancak geçen yılın aynı dönemine göre ise %5.95 oranında artış gerçekleşmiştir.Kasım ayında Erzincan’da metrekare başına konut kira değerleri %1.24 oranında artmış ve Erzincan kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Uşak’ta metrekare başına konut kira değerleri %2.59 oranında azalmış ve Uşak kiraların en çok azaldığı şehir olmuştur.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Kasım ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Kasım ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

Print Friendly, PDF & Email