15 Ocak 2018

REIDIN EmlakEndeks 2017 Aralık Ayı Sonuçları

Share

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2017 Aralık Ayı Sonuçları

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Sn.Recep Haki, Türkiye İş Bankası A.Ş.‘nin desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan emlak endeksleri ile ilgili açıklama yaptı.

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, 2017 yılının ev kredisi piyasası açısından oldukça hareketli geçtiğini ve  bankaların toplam konut kredisi hacminin 191,6 milyar TL’ye*  ulaştığını belirtti. Haki, İş Bankası’nın 2017 Eylül sonu itibarıyla yılsonuna kıyasla %13,2 bir artış ile ev kredisi hacmini 20 milyar TL’ye çıkardığını söyledi ve İş Bankası’nın sektörde konut finansmanının önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürdüğünü vurguladı.  (* 29.12.2017 tarihli BDDK verisidir)

Haki “İnsanlar için zamanın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Uçtan uca dijital ortamda sunduğumuz Anında Ev Kredisi çözümümüz ile, ev almak isteyenler ve kredi ihtiyacı olanlar isbank.com.tr’den  Anında Ev Kredisi başvurusu yaptıklarında, talebin krediye dönüşmesine kadar geçen bütün süreci dijitalde tamamlayabiliyorlar. Kredi hesaplama, ekspertiz, kredi tahsisine kadar tüm süreç dijitalde gerçekleşiyor ve şubeye sadece bir kez imza atmak için gidiliyor. Hizmet sunmaya başladığımız ilk günden bugüne 1 yıl içerisinde toplamda yaklaşık 45.000 başvuru gerçekleşmesi hizmetimize olan büyük ilgi ve talebin bir göstergesi.  Müşteri deneyimi odağı ile tasarladığımız dijital hizmetlerimiz hem sektöre yön veriyor hem de müşterilerimize hız ve kolaylık sağlıyor.” dedi.

Haki ayrıca konut sektörüne desteğini sürdüren İş Bankası’nın, ev kredilerinde kullandırmak üzere International Finance Corporation (IFC) ile yeni bir anlaşmaya vardığını belirterek şöyle devam etti: “Anlaşma kapsamında 20 milyon USD’lik kısmı CTF’den, 105 milyon USD’lik kısmı IFC’den olmak üzere toplamda 125 milyon USD kaynak sağlamış olduk. 125 milyon USD tutarındaki bu kaynağın 80 milyon USD’lik tutarı enerji verimliliği yüksek olan konutların, kalan tutarı ise standart konutların finansmanında kullandıracağız.”

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Aralık ayında bir önceki aya göre %0.80 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11.97 oranında artış gerçekleşmiştir.

Aralık ayında Balıkesir’de metrekare başına konut satış fiyatları %2.04 oranında artmış ve Balıkesir fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %-0.14 oranı ile Bilecik’tir.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Aralık ayında bir önceki aya göre %0.16 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.19 oranında artış gerçekleşmiştir.

Aralık ayında Nevşehir’de metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında artmış ve Nevşehir kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %-2.00 oranı ile Adıyaman’dır.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Aralık ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Aralık ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

Print Friendly, PDF & Email