15 Kasım 2017

REIDIN EmlakEndeks 2017 Ekim Ayı Sonuçları

Share

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2017 Ekim Ayı Sonuçları

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Sn.Recep Haki, Türkiye İş Bankası A.Ş.‘nin desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan emlak endeksleri ile ilgili açıklama yaptı.

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, İş Bankası’nın 2017 Eylül sonu itibarıyla ulaştığı 20 milyar TL tutarındaki ev kredisi hacmi ile yılsonuna kıyasla sektörün üzerinde bir artışla %13,21 oranında gelişme gösterdiğini ve sektörde konut finansmanının önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürdüğünü belirtti.

Haki şöyle dedi: “Türkiye’de ilk kez İş Bankası müşterisi olsun ya da olmasın ev sahibi olmak isteyenlere dijitalde Anında Ev Kredisi hizmeti veriyoruz. Ev almak isteyenler ve kredi ihtiyacı olanlar isbank.com.tr’de Anında İşlem alanında ev kredisi başvurusu yaptıklarında, talebin krediye dönüşmesine kadar geçen bütün süreci dijitalde tamamlayabiliyorlar. Kredi hesaplama, ekspertiz, kredi tahsisine kadar tüm süreç dijitalde gerçekleşiyor ve en son ıslak imza atmak için şubeye gidiliyor. Hizmet sunmaya başladığımız ilk günden bugüne 1 yıl içerisinde 32.000 adedi aşan başvuru gerçekleşti. Dijital ortamda Anında Ev Kredisine gösterilen ilgi; hız, kolaylık, basitlik içeren müşteri deneyimi odağı ile tasarladığımız dijital hizmetlerden duyulan memnuniyeti gösteriyor.”

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Ekim ayında bir önceki aya göre %1.07 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11.96 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ekim ayında Balıkesir’de metrekare başına konut satış fiyatları %2.03 oranında artmış ve Balıkesir fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %-1.17 oranı ile Mardin’dir.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Ekim ayında bir önceki aya göre %0.85 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %5.84 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ekim ayında Bursa’da metrekare başına konut kira değerleri %2.21 oranında artmış ve Bursa kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %-2.00 oranı ile Kars’tır.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Ekim ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Ekim ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçülmüştür.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

Print Friendly, PDF & Email