15 Şubat 2017

REIDIN EmlakEndeks 2017 Ocak Ayı Sonuçları

Share

REIDIN EmlakEndeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2017 Ocak Ayı Sonuçları

TÜRKİYE İŞ BANKASI Bireysel Krediler Müdürü Sn. Recep Haki, “İş Bankası 2016 yıl sonu itibarıyla kullandırdığı 17.7 milyar TL tutarındaki ev kredisi ile bir önceki yılsonuna kıyasla %12,5 oranında gelişme göstermiş ve elde ettiği %11,6’lık pazar payı ile sektörün önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürmüştür. Özellikle son dönemlerde kredilendirme oranının artması ve KDV’nin düşürülmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik beklentileri güçlendirdi. Bu düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı. Emlak Konut GYO A.Ş. ile yaptığımız işbirliği kapsamında uygun faiz ve 240 aya varan vade seçeneklerimiz ile bu hareketliliğin 2017 senesinde de süreceğine inanıyoruz.” diye belirtti.

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Ocak ayında bir önceki aya göre %0.91 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %8.88 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ocak ayında Elazığ’da metrekare başına konut satış fiyatları %2.08 oranında artmış ve Elazığ fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %0.52 oranı ile Kars’tır.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Ocak ayında bir önceki aya göre %0.14 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise %6.06 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ocak ayında Kırşehir‘de metrekare başına konut kira değerleri %2.03 oranında artmış ve Kırşehir kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %2.00 oranı ile Kütahya’dır.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Ocak ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Ocak ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

Raporun tamamını görüntülemek için tıklayınız

Print Friendly, PDF & Email