15 Mart 2017

REIDIN EmlakEndeks 2017 Şubat Ayı Sonuçları

Share

REIDIN EmlakEndeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2017 Şubat Ayı Sonuçları

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre %1.10 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %8.97 oranında artış gerçekleşmiştir.

Şubat ayında Denizli’de metrekare başına konut satış fiyatları %2.09 oranında artmış ve Denizli fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %0.73 oranı ile Yalova’dır.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre %0.10 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %5.00 oranında artış gerçekleşmiştir.

Şubat ayında Aydın’da metrekare başına konut kira değerleri %2.01 oranında artmış ve Aydın kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %2.00 oranı ile Afyonkarahisar’dır.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Şubat ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Şubat ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

Raporun tamamını görüntülemek için tıklayınız

Print Friendly, PDF & Email