16 Nisan 2018

REIDIN EmlakEndeks 2018 Mart Ayı Sonuçları

Share

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2018 Mart Ayı Sonuçları

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Mart ayında bir önceki aya göre %0.83 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11.15 oranında artış gerçekleşmiştir.Mart ayında Ağrı’da metrekare başına konut satış fiyatları %2.11 oranında artmış ve Ağrı satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Ardahan’da metrekare başına konut satış fiyatları %0.57 oranında azalmış ve Ardahan satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olmuştur.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Mart ayında bir önceki aya göre %0.35 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.73 oranında artış gerçekleşmiştir.Mart ayında Batman’da metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında artmış ve Batman kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Erzincan’da metrekare başına konut kira değerleri %2.05 oranında azalmış ve Erzincan kiraların en çok azaldığı şehir olmuştur.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Mart ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Şanlıurfa şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Mart ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Şanlıurfa şehirlerinde ölçülmüştür.,

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

Print Friendly, PDF & Email