18 Haziran 2018

REIDIN EmlakEndeks 2018 Mayıs Ayı Sonuçları

Share

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2018 Mayıs Ayı Sonuçları

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Mayıs ayında bir önceki aya göre %0.54 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.97 oranında artış gerçekleşmiştir.Mayıs ayında Batman’da metrekare başına konut satış fiyatları %2.08 oranında artmış ve Batman satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Artvin’de metrekare başına konut satış fiyatları %1.83 oranında azalmış ve Artvin satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olmuştur.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Mayıs ayında bir önceki aya göre %0.79 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.32 oranında artış gerçekleşmiştir.Mayıs ayında Bingöl’de metrekare başına konut kira değerleri %2.06 oranında artmış ve Bingöl kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Bayburt’ta metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında azalmış ve Bayburt kiraların en çok azaldığı şehir olmuştur.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Mayıs ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Mayıs ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

Print Friendly, PDF & Email