8 Mayıs 2013

“REIDIN-GYODER tarafından üretilen endeksler ile konut sektöründeki değişimleri izlemek mümkün” Serdar Yılmaz, Çalık Holding

Share

Gayrimenkul sektörü ülkemiz ekonomisi içinde önemli yer sahip. İlişkide olduğu İnşaat, Finans, Turizm gibi sektörlerin vazgeçilmez dinamosu. İnşaat sektörünün Milli gelir içerisinde %6 pay alması  ve Bina inşaatlarının %75 inin konut inşaatı olması sektörün önemini gösteriyor.Konut kredilerinin 90 Milyar TL ye ulaşan hacmi, GYO larının sayısının hızla artması , sektörün finans sektöründeki kırılımları. Esasında Gayrimenkul sektörü ülkemiz koşullarında hala bebek bir sektör. Son 15 yıl itibarı ile inşaat sektöründen biraz da olsa ayrışan sektör, hızla büyümeye devam ediyor. Büyüme sürecinde en önemli sorun ise, sektörün yaratmış olduğu değerlerin ölçümünün tam olarak ortaya konulmaması. Geliştiriciler önceki dönemlere ilişkin verilerin sistematik biçimde tutulmamış olması sebebi ile gelecek konusunda kendi bilgi, birikim ve öngörüleri ile hareket edebiliyorlar. Özellikle kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörümüzde resmi verilerin yeterliliği ve doğrulukları ise şüpheli.

Ancak hızlı hareket edebilen ve doğru projeler üreten sektör, son dönem finansal krizlerin tetikleyici unsuru olan gayrimenkul balonlarına hazırlıklı olabilir. Hazırlıklı olabilmeleri için de için de gayrimenkul faaliyetlerinde m2, satış fiyatı, konum, finansman kullanımı, satış süresi, ve diğer değişkenlerin işlenip set hainde geliştiricilerin hizmetine sunulması gerekiyor. Bu doğrultuda ülkemizde uzun süre eksikliği hissedilen endeks çalışması REIDIN ve GYODER tarafından uygulanmaya konulmuş durumda. Üretilen endeksler ile konut sektöründeki değişimleri izlemek mümkün. Verilerin büyük konut üreticilerinden toplanıyor olması ve GYODER in de çalışmaya destek vermesin veri güvenliği açısından soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.  Çalışmanın daha büyük kitleler tarafından desteklenmesi ve veri akışının sağlanması endeksin geleceği açısından önemli.


REIDIN Fiyat Endeksi Projesine Katılan Diğer Firmalar:
Print Friendly, PDF & Email