4 Mayıs 2014

REIDIN Ofis Kira Endeksi 2014 Birinci Çeyrek Sonuçlarına göre İstanbul Ofis Kiraları Artış Gösterdi

Share

2014 Yılı İlk Çeyrek verileri incelendiğinde, İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek döneme göre üst segmentte 6.16%, alt segmentte ise 6.47% artış olduğu görülmektedir.

2014 yılı birinci çeyrek verilerine bölgesel olarak bakıldığında; Esentepe Üst Fiyat Segmenti’nde 43.38 ABD$/m2; Alt Fiyat Segmenti’nde ise 28.76 ABD$/m2 ile en yüksek kira değerine sahip bölge olma özelliğini devam ettirmektedir. Toplam 19 ofis bölgesi genelinde en düşük kira değerine ise Üst Fiyat Segmenti’nde 15.14 ABD$/m2; Alt Fiyat Segmenti’nde ise 7.31 ABD$/m2 ile Kavacık bölgesinde rastlanmaktadır.
2014 yılı birinci çeyrek dönemi, genel anlamda 2013’te yaşanan hareketliliğin devam ettiği bir dönem olarak göze çarpmaktadır. Değişik ölçeklerde ve bölgelerde kiralama işlemleri gerçekleşmiştir.

Gelişmekte olan ofis bölgelerinden bir önceki dönem kapsam alanına eklenen Ataşehir, Maltepe gibi bölgelere bir yenisi daha eklenmiştir. 2014 yılı ilk çeyrek dönemi içinde Kağıthane bölgesi inşaatı devam eden ofis binalarının stoka dahil olması ve kiralama işlemlerinin gerçekleşmesi ile birlikte kira değeri hesaplanan bölgeler arasına girmiştir. Son eklenen Kağıthane bölgesi ile birlikte kira değeri takip edilen toplam bölge sayısı 19’a ulaşmıştır. Bununla birlikte bina bazında kira değerleri, doluluk oranları ve işletme giderleri verilerine yenilerini ekleyerek bina bazında takip kapsamımızı daha da genişletmiş bulunuyoruz.

Kira değerlerine    45 yeni bina verisi eklendi.
Doluluk oranlarına     68 yeni bina verisi eklendi.
İşletme gideri verilerine     40 yeni bina verisi eklendi.


*Kira Değeri: ABD$/m² Aylık
** Endeks Başlangıç 2009 1.Ç=100


Tüm ofis verilerine ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

REIDIN.com Hakkında
REIDIN, Türkiye’de ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir. REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisi’nde fiyatlar ve endeksler; şirket, proje ve bina bilgileri; gelişmiş coğrafi bilgi sistemi araçları; arz-talep verisi; pazar trend analizi; araştırma raporları; yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberleri; makroekonomik veriler dahil birçok veri seti bulunmaktadır.

İletişim:
İstanbul Ofisi: +90 212 347 59 60(pbx)
Web: www.REIDIN.com
Mail: info@reidin.com

Print Friendly, PDF & Email