28 Nisan 2021

REIDIN Sosyo-Ekonomik Derecelendirme Raporu – 2020 Yılı Sonuçları

Share

Refah düzeyi, kültürel seviye, eğitim düzeyi gibi kategorilerde çeşitlilik gösteren parametrelerin ağırlıklandırılmasıyla bölgelerin yaşanabilirliklerini skorlayan REIDIN Sosyo – Ekonomik Derecelendirme (SED) çalışmasının 2020 yılı sonuçlarına göre, bölge kapsamındaki 258 ilçe içinde A+ derecesine sahip ilk üç bölge sırasıyla Beşiktaş, Sarıyer ve Bodrum olmuştur.

2020 yılı çalışma sonuçları sıralama yönüyle geçen seneki sonuçlarla karşılaştırıldığında ise, Bodrum’un Kadıköy ve Beyoğlu’nun önüne geçip 3. sıraya yükseldiği görülmektedir.

Sosyo-ekonomik açıdan en yaşanabilir ilçeler sıralamasında İstanbul ilçeleri yoğunluk gösterirken, 2020 yılı sonuçlarına göre A+ dereceye sahip ilk 10 ilçe listesine Muğla iki, İzmir ise bir ilçe ile dahil olmaktadır.

Sosyo – Ekonomik Derecelendirme – En Hızlı Yükselen İlçe

2015 yılında C derecesi ile 213. sırada yer alan İzmir’in Çiğli ilçesi, 2020 yılında 106. sıraya yükselerek B derecesine sahip olan ve yaşanabilirlik düzeyi en hızlı yükselen ilçe olmuştur.

Sosyo – Ekonomik Derecelerin İlçelere Göre Dağılımı

İlçelerin 2020 yılı REIDIN SED dereceleri incelendiğinde, en yüksek dağılıma sahip olan derecenin %17 ile C+ olduğu dikkat çekmektedir.

Dağılımda en yüksek orana sahip diğer dereceler ise %13 ile B+ ve B olarak görülmektedir.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Name *

Email *

 

 

Print Friendly, PDF & Email