29 Mart 2015

REIDIN Sosyo-Ekonomik Derecelendirme Şimdi Türkiye’nin Her Yerinde

Share

Muğla; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Metropol Kentlerle Yarışta Ben de Varım Diyor..

REIDIN tarafından gerçekleştirilen, ilçe ve mahallelerin birbirine göre yaşanabilirlik düzeylerini ortaya koyan Sosyo-Ekonomik Derecelendirme (SED) çalışmasının kapsamı 62 ile çıkarıldı.

İlçe ve mahallelerin A+, A, A-, B+, B, B-, C+, C, C- olarak derecelendirildiği çalışmada İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla “A+” iller olarak öne çıkıyor. Antalya, Sinop, Eskişehir, Edirne, Balıkesir gibi iller ise “A” ile bir alt dereceye sahip iller olarak dikkat çekiyor. Konya, Çanakkale, Yalova, Erzurum ve Trabzon ise “A-” derecesine sahip illerden bazıları.

İlçelerin aldıkları dereceler incelendiğinde, en çok sahip olunan derece yüzde 22 ile “B-” olurken, bunu yüzde 15 ile “B+” ve “B” izliyor. Türkiye ilçe ve mahallelerinin yaşanabilirlik bakımından orta grupta yoğunlaştığının da resmini ortaya koyan çalışmada, en gözde sınıf “A+” ise yüzde 5 ile listeye giriyor. A+ dereceye sahip olmanın pek de kolay olmadığını ispatlayan ilçelerden bazıları; İstanbul’dan Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Fatih ve Şişli; Ankara’dan Çankaya; Muğla’dan  Bodrum ve Marmaris; İzmir’den ise Çeşme olarak dikkatleri çekiyor.

Sosyo-Ekonomik Derecelendirme’de Etiler ve Bebek A+ ile Zirveyi Kaptırmıyor..

REIDIN SED çalışmasını mahalleler için incelediğimizde İstanbul dışından A+ dereceye sahip mahallenin olmadığı dikkati çekiyor. Bu durum, sıralama bakımından zirvede yer alan Etiler, Bebek, Arnavutköy ve İstinye gibi mahallelerin Türkiye ortalamasının oldukça üzerinden bir sosyo-ekonomik dereceye sahip olmalarından kaynaklanıyor. Zor rakiplerle yarışan ve yaklaşık

1100 mahalle içerisinden kendilerine üst sıralarda yer bulan, A ve A- derecelerine sahip mahalleler arasında Muğla’dan Bodrum, Ortakent ve  Camiavlu; Eskişehir’den Eskibağlar ve Yenibağlar; Antalya’dan Fener; İzmir’den Mavişehir ve Alsancak; Ankara’dan ise Mutlukent, Bahçelievler, Emek ve Ahmet Taner Kışlalı örnek gösterilebilecek mahalleler olarak öne çıkıyor.

Sıralamanın alt kısımlarına baktığımızda; kozmopolit olma özelliğiyle her derecede mahalleyi sınırları içerisinde barındıran İstanbul’dan Sancaktepe’ye bağlı Yenidoğan ve Osmangazi mahalleleri C- dereceleri ile göze çarparken, aynı derece ile Diyarbakır’dan 5 Nisan ve Alipınar; Şanlıurfa’dan Karşıyaka; Hatay’dan Numune Evler; Ordu’dan Karşıyaka mahalleleri en düşük dereceye sahip mahalleler olarak öne çıkıyor.

REIDIN SED Notlarının Gayrimenkul sektörü için olduğu kadar Telekom, Perakende ve Finans sektörleri için de önemini vurgulayan REIDIN Kıdemli Analisti Orhan Vatandaş, firmaların yeni geliştirme ve yatırımlarında; segmentasyon ve konumlandırma çalışmalarında; potansiyel müşterilerin yaşadığı bölgelerin saptanmasında; yükselen ve düşen bölgelerin tespit edilmesinde; trend analizlerinde ve reklam-tanıtım çalışmalarında sıkça kullandığı önemli bir girdi olduğunu söyledi.

Daha fazla SED Verisi için sitemizi ziyaret edin

REIDIN Hakkında
2007 yılında Dubai’de kurulan REIDIN, gayrimenkul sektörleri ile ilgili derinlikli ve güncel veri, analiz ve araştırma bilgilerini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren ve sadece gelişmekte olan ülkelere odaklanan dünyanın ilk internet gayrimenkul bilgi şirketidir.

Şirket, 35 gelişmekte olan ülkeyi kapsar şekilde profesyonellere hizmet vermektedir. Müşterileri arasında çoğunlukla Uluslararası Yatırım Fonları, Lokal Bankalar, Finansal Kurumlar, Gayrimenkul Geliştiriciler, Danışmanlar, Kamu Kurumları ve Emlak Şirketleri yer almaktadır.

REIDIN Müşterileri, abone oldukları online servisler üzerinden gayrimenkul sektörlerini detaylı analiz etmekte kullanılan endeksler, arz-talep-fiyat trendleri, günlük ilanlar ve alım-satım işlemleri, şirket, proje ve bina profilleri, haritalar gibi çok çeşitli bilgileri içeren internet bazlı veritabanlarına ulaşabilmektedirler.

REIDIN, 2007 yılından beri Garanti desteği ile REIDIN EmlakEndeks adı altında ikincil piyasa endeksleri ve GYODER ile ortaklaşa Yeni Konut Fiyat Endeksleri yayımlamaktadır. REIDIN Emlak Endeksleri’nin bir kısmına ayrıca Borsa İstanbul veri dağıtım ağı ve Bloomberg terminalleri üzerinden de erişilebilmektedir.

İletişim:
İstanbul Ofisi: +90 212 347 59 60(pbx)
Web: www.REIDIN.com
Mail: info@reidin.com

Print Friendly, PDF & Email