16 Ocak 2017

REIDIN EmlakEndeks 2016 Aralık Ayı Sonuçları

Share

REIDIN EmlakEndeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2016 Aralık Ayı Sonuçları

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Aralık ayında bir önceki aya göre %0.81 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.11 oranında artış gerçekleşmiştir.

TR170116_4

Aralık ayında Balıkesir’de metrekare başına konut satış fiyatları %2.00 oranında artmış ve Balıkesir fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %0.68 oranı ile Kars’tır.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Aralık ayında bir önceki aya göre %0.33 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.43 oranında artış gerçekleşmiştir.

TR170116_5

Aralık ayında Van‘da metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında artmış ve Van kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %2.07 oranı ile Karabük’tür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Aralık ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Van, Aydın ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Aralık ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Van, Aydın ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

Raporun tamamını görüntülemek için tıklayınız

Print Friendly, PDF & Email