12 Ağustos 2012

REIDIN’den semtlere karakter analizi!

Share

Türkiye’nin yaşanabilirlik, refah ve kültürel düzeyi en yüksek semtleri hangileri? Hangi semtler yükselişte, hangileri düşüşte?

Gayrimenkul sektörüne dair bilmek istediğiniz her şeyi tek bir havuzda toplayan REIDIN, 2007’den beri yılda iki kez SED (Sosyo-Ekonomik Derecelendirme) Raporu’nu açıklıyor.

SED uygulamasıyla REIDIN; sosyo-ekonomik ve kültürel parametrelerin birlikte değerlendirilmesi sonucu özel olarak elde edilen verilerle, Türkiye’de 7 şehir (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli), 71 ilçe ve bunlara bağlı 481 mahalleyi refah, yaşanabilirlik ve kültürel düzey açısından derecelendiriyor.

Kullanılan bu üç farklı kriter sonucunda ilçeler ve mahalleler A+, A, A-, B+, B, B-, C+, C, C- olmak üzere dokuz farklı sınıfta toplanıyor. Bu üç kriterden “refah düzeyi”, mahalledeki veya ilçedeki konutların metrekare satış fiyatları ve kira değerlerini baz alırken, “yaşanabilirlik düzeyi”  nüfus ve konut yoğunluğuna göre ölçülüyor.  Mahallenin “kültürel düzeyi” ise eğitime harcanan süre ve eğitim seviyesi ile belirleniyor.

Türkiye’nin A+ şehri: İstanbul
2012 yılının ilk 6 ayının verilerini ortaya koyan SED raporuna göre, Türkiye’nin en pahalı, en yaşanır ve en eğitimli, yani A+ semtleri şunlar:

Türkiye’den A+ listesine giren İstanbul haricinde hiçbir semtin olmadığı gözlemlenirken, yukarıdaki listeyi takip eden 15 ve 16. semtlerin Ankara’dan geldiği dikkati çekiyor:

Yükselen değerler: İzmir ve Adana
2007 yılından bu yana derecelendirme çizelgesinde oldukça hızlı çıkış yapan semtler göze çarpıyor. İşte Türkiye genelinde son 5 yılda hatırı sayılır oranda değer ve prestij kazanan semtler:

Sıralamada geriye düşen semtler yine İstanbul’dan
Emlak piyasasında sıralamada yükselenler olduğu gibi gerileyenler de var. Son 5 yıl içerisinde en çok geriye düşen semtler şu şekilde sıralanıyor:

Daha ayrıntılı bilgi için: http://bit.ly/NQcAsg

REIDIN.com Hakkında
REIDIN, Türkiye’de ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir. REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisi’nde fiyatlar ve endeksler; şirket, proje ve bina bilgileri; gelişmiş coğrafi bilgi sistemi araçları; arz-talep verisi; pazar trend analizi; araştırma raporları; yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberleri; makroekonomik veriler dahil birçok veri seti bulunmaktadır.

İletişim:
Tel  : + 90 212 347 59 60
Fax  : + 90 212 347 53 46
Mail  : cs@reidin.com
Web  : www.REIDIN.com

Print Friendly, PDF & Email