19 Mart 2012

Şubat Ayında En Fazla Kira Artışı Antalya’da Yaşandı

Share

Garanti Bankası’nın desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endeksi Şubat 2012 raporuna göre geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde ikinci el konut satışı sayısında ve kira ücretlerinde en fazla artış Antalya’da yaşandı.

Reidin.com tarafından yayınlanan emlak endeksine göre Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,78 artış yaşanırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,04 oranında artış gerçekleşti. Metrekarelik yüzde 1,11’lik artışla Antalya, Şubat 2012 tarihinde ikinci el konut satış fiyatının en fazla arttığı il olurken Antalya’yı Adana, İzmir, İstanbul ve Ankara takip etti. Bursa ve Kocaeli’nde ise ikinci el konut satışlarında azalma gerçekleşti.
 
Metrekare konut kiralarında ise en fazla artış yüzde 1,41 ile Antalya’da gerçekleşirken, aynı dönem içerisinde Adana ve Ankara’da yüzde 0,91; İzmir’de yüzde 0,05; İstanbul’da yüzde 0,80 oranında artış oldu.
 
Şubat ayı içerisinde yeni konut fiyatları yüzde 0,60 oranında artış sağlarken, geçen senenin fiyatlarına göre ise yüzde 10,42 oranında artış yaşandı.
 
Konut satış fiyatları daire seçeneklerine göre incelendiğinde ise en fazla artış yüzde 1,08 ile 3+1 dairelerinde yaşanırken, 3+1 daireleri sırasıyla, 2+1, 1+1 ve 3+1 daireler izledi.
 
Kaynak: EmlakJet Haber

Print Friendly, PDF & Email