26 Mart 2012

Teknik Yapi, Ucaksavar’in donusumu icin nikahi kiydi

Share

Sivil kentsel dönüşüm uygulamasının ilk örneği olarak gösterilen Uçaksavar Sitesi’nde ilk imzalar atıldı. Site sakinlerinin yüzde 82 oyuyla dönüşüm için seçtikleri Teknik Yapı’nın Başkanı Nazmi Durbakayım “İlk imzaları attık, Uçaksavar Sitesi ile nikahımızı kıydık” dedi

Yavuz Karaman/EMLAK

Türkiye’nin en eski toplu konut sitelerinden biri olan Etiler’deki Uçaksavar Sitesi’nin dönüşümü için ilk imzalar atıldı. 2.5 yıllık bir hazırlık ve araştırma sürecinin sonunda sitelerinin dönüşümü için Teknik Yapı’yı seçen Uçaksavar Sitesi sakinleri inşaat sürecini başlatmak için gerekli olan imzaları atmaya başladılar. Teknik Yapı Holding’in en yeni yatırımlarından biri olan Kozyatağı’ndaki Et-İnn Restoran’da bir araya gelen Uçaksavar Sitesi sakinleri ve Teknik Yapı yetkilileri, Türkiye’nin ilk sivil kentsel dönüşüm uygulamasını başlatmak için düğmeye bastılar.
Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, daha önce Kadıköy’de başlattıkları sivil kentsel dönüşüme Uçaksavar Sitesi gibi büyük bir projeyi eklemenin gururunu yaşadıklarını belirterek “İlk imzaları Uçaksavar Sitesi Toplu Yapı Yönetimi ve her bir bloğu temsil eden Temsilciler Meclisi’ ile atarak Uçaksavar Sitesi ile nikahımızı kıydık. Diğer maliklerle de gruplar halinde imza attıktan sonra resmi süreci başlatacağız. Gelecek yıl bahar aylarında inşaata başlamayı planlıyoruz” dedi.
 Uçaksavar Sitesi sakinlerinin, müteahhit firma seçimi konusunda çok titiz bir çalışma yürüttüklerini ve bu çalışma sonunda 47 firma arasından Teknik Yapı’da karar kıldıklarını hatırlatan Nazmi Durbakayım, “Bu noktaya gelinmesindeki en büyük etken Uçaksavar Sitesi sakinlerinin dönüşüm kararını almış olmalarıydı. Örnek bir oluşum ve çizdikleri rota ile bu noktaya geldik” diye konuştu.

Örnek olacak model
“Bugün bu imzalarla aynı zamanda Türkiye’deki ilk sivil kentsel dönüşüm hareketini de başlatmış olduk” diyen Nazmi Durbakayım, bu hareketin tüm Türkiye için iyi bir örnek teşkil ettiğini vurguladı. Uçaksavar Sitesi’ndeki çalışmalarını bugüne kadar gayet şeffaf bir şekilde sürdürdüklerini, bundan sonraki sürecinde aynı şeffaflıkla ilerleyeceğini kaydeden Nazmi Durbakayım, şunları söyledi:
“Örneğin bir insanın yıllar boyu oturduğu dairede güneş sağdan doğup soldan batıyorsa ve siz bunu tersine çevirirseniz o insan mutlu olamaz. Biz bu kriterlere olabildiğince dikkat edeceğiz. Bizim hakkımız olan daireler de bu konuda balans payı olacak. Müteahhidin dairesi sağda ya da solda olmuş bizim için çok önemli değil. Burada kat malikine ‘sen bu iki daire içinden istediğini seç’ dediğimiz zaman bir sorunu çözmüş olacağız.”

Uçaksavar sitesi 52 yıl önce yapıldı
Uçaksavar Sitesi Toplu Yapı Yönetim Oluşumu Başkanı Fevzi Tezcan da, 95 dönüm arsa üzerinde 427 kat maliki barındıran Uçaksavar Sitesi’nin 1960 yılında inşa edildiğini hatırlatarak, sitenin dönüşüm kararının alınmasından imza aşamasına kadar çok şeffaf bir çalışma yürüttükleri ve tüm kat maliklerinin katılımını sağlayan demokratik bir yapı oluşturdukları için sonuca varabildiklerini söyledi. Toplu Yapı Yönetim oluşumunun bu süreçte sadece yöntemi ve parametreleri oluşturduğunu ifade eden Fevzi Tezcan, “Sonuçta Teknik Yapı’yı seçme kararını kat malikleri verdi” dedi. Bu oluşumun ve yürütülen başarılı sürecin şimdiden bazı site sakinlerine örnek oluşturduğunu açıklayan Tezcan, “Üç sitenin yöneticisi bu konuda bize danışarak deneyimlerimizden faydalanmak istediklerini bildirdi” dedi.

20 YILDA YENİLEME LÜKSÜMÜZ YOK
Kentsel dönüşüm projelerinde, bu projeleri üstlenecek firmalara çok büyük iş ve sorumluluk düştüğünü ifade eden Nazmi Durbakayım, hem yapılacak yeni binaların uzun ömürlü olması hem de ilk günkü yaşam standardını uzun yıllar koruması için bu dönüşümü yapacak firmaların sektörde kalıcı firmalar olması gerektiğini belirtti. Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de planlı bir gelişim süreci yaşanmış olsaydı bugün kentsel dönüşüme ihtiyaç olmayacağını hatırlatan Nazmi Durbakayım, “Kentsel dönüşüm ve 2B uygulamaları tekrar bunlara ihtiyacımız olmayacak şekilde yapılmalı. Böyle bir lüksümüz yok çünkü. Biz, bir binanın ömrü 100 yıl iken 20 yılda bir bina yenileyecek kadar zengin bir ülke değiliz” diye konuştu.

7 büyük ilin ‘gözbebeği’ İstanbul’dan çıktı

Gayrimenkul sektörüne yönelik hazırladığı raporlarla piyasanın gelişimine katkıda bulunan Reidin, şimdi de ‘Reidin-SED’ isimli çalışmasıyla Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli şehirlerindeki 71 ilçe ve bunlara bağlı 481 mahallenin sosyo-ekonomik sıralamasını ortaya koydu. Çalışma, söz konusu illerdeki gelişmişliği A+, A, A-, B+, B, B-, C+, C, C- şeklinde 9 farklı kategoride 71 ilçenin ve 481 mahallenin sosyo-ekonomik açıdan birbirlerine olan üstünlüklerini gösteriyor. Her bir kategorideki yerlerin kendi içinde değerlendirildiği araştırmaya göre İstanbul’da Bebek A+ kategorisinde birinci sırada yer alırken, A kategorisinde Atakent, A- kategorisinde ise Göztepe ilk sırada yer aldı. Çalışmada son seviyenin göstergesi olan C- kategorisinde ise Pendik Dumlupınar yer aldı.

Kredide uzun vadedeki faizi % 1.04’e düşürdü

Türkiye’yi konut kredisinde 30 yıl vade seçeneği ile tanıştıran Şeker Finans, şimdi de ev sahibi olmak isteyenler için 5 yıl ve üzeri vadelerde konut faiz oranını yüzde 1,04’e düşürdü. Sektördeki mevcut ödeme koşulları ile ev satın almak için kaynak temin edemeyen tüketicilerin, Şeker Finans konut kredisiyle daha uygun taksitlerle ev sahibi olabildiğini ifade eden Şeker Finans Genel Müdürü Bahadır Teker, sadece ikamet amaçlı alınan konutlar için gerçek ihtiyaç sahiplerini ev sahibi yapmak amacıyla kredi kullandırdıklarını açıkladı.
Şeker Finans’ta, 525 bin liraya kadar olan kredi taleplerinin karşılandığını vurgulayan Teker, “30 yıl vadeli konut kredisi ile ev satın alındığında, vade süresinin tamamında ödenen kredi taksiti tutarı, aynı dönemde yıllık yüzde 6 kira artışı ile oluşacak toplam kira bedelinden daha az tutuyor” dedi.

Kiradan daha az ödeme İmkânı

Sundukları kaynağın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını hedeflediklerini belirten Bahadır Teker, “Fonlama yapımız doğrultusunda 5 yıl ve üzeri vadelerde konut faiz oranlarımızı yüzde 1.04’e düşürdük. 30 yıl vadeli konut kredisi ile de krediye kiradan daha az ödeme imkânı sunuyoruz” diye konuştu.
Nisan 2011’de başladıkları 30 yıl vadeli konut kredisi uygulamasından bu yana geçen bir yıllık sürede aldıkları kredi taleplerini değerlendiren Bahadır Teker, konut kredisine en fazla talebin 5 yıl ve üzerindeki vadelere geldiğine işaret ederek “Taleplerin yüzde 51’ini 6-10 yıl, yüzde 36’sını 11-20 yıl, yüzde 7’sini de 21-30 yıl arasındaki vade seçenekleri için alıyoruz” şeklinde konuştu. 2012 yılında konut kredi taleplerinde canlılığın süreceğini öngördüklerini kaydeden Teker, Şeker Finans’ın sunduğu en uzun vadede bile uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olmak isteyenleri desteklediklerini vurguladı.

Üç büyük şehrin acil durum karnesi

Türkiye’nin lider güvenlik firması Pronet Güvenlik, 2011 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir’de meydana gelen acil durumlara ilişkin verilerini açıkladı. Üç büyük şehirde Pronet Güvenlik Alarm Sistemi’ne sahip bulunan yaklaşık 93 bin ev ve işyerinde yıl boyunca yangın, su baskını, hırsızlık ve soygun girişimi gibi toplam 727 acil durum vakası yaşandı. İstanbul’da 559, Ankara’da 86, İzmir’de ise 82 olay meydana geldi.
İstanbul’da Pronet Güvenlik Alarm Sistemi bulunan ev ve işyerlerinde 2011 yılında toplam 559 acil durum vakası meydana geldi. Bunlardan 301’i girişim aşamasında kalan hırsızlık, soygun ve gasp olarak gerçekleşirken; kuyumcu, banka ve benzeri işyerlerine yönelik 6 soygun girişiminde ise, çalışanların Panik Butonu aracılığıyla güvenlik güçlerine haber vermeleri sonucunda zanlılar yakalandı.
Verilerle ilgili değerlendirme yapan Pronet Güvenlik Genel Müdürü Metin Kastro, abonelerin ev ve iş yerlerinde yaşanan hırsızlık ve soygun olaylarının sayısının toplam abone sayısı ile kıyaslandığında çok düşük kaldığının altını çizdi. Rakamların düşük olmasının kendileri adına son derece memnuniyet verici olduğunu belirten Kastro, ev ve işyerlerinde görünen ‘Pronet’ markasının ‘güvenlik’ ile eş anlamlı olduğunu vurgulayarak, “Pronet Güvenlik Alarm Sistemi kötü niyetli kişiler için önemli bir caydırıcılık unsuru taşıyor” diye konuştu.

Paşabahçe’deki Tekel arsasına 5 firma talip

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul’un Beykoz ilçesi Paşabahçe Mahallesi’nde eski içki fabrikası bulunan arsayı satışa çıkardı. Yapılan açıklamaya göre 195 ada, 7 parsel numarasında kayıtlı 54 bin 870 metrekarelik, 209 ada, 3 parsel numarasında kayıtlı 16 bin 212 metrekarelik, 200 ada, 3 parsel numarasında kayıtlı 827 metrekare yüzölçümlü taşınmazlar ile bu taşınmazlar üzerindeki binaların satışı için 5 firmadan teklifler alındı.
Özyazıcı İnşaat Elektrik, Torunlar GYO, Fernas İnşaat, Asitane Gayrimenkul Geliştirme ile Siyahkalem Mühendislik’in teklif verdiği belirtilirken, bu firmalar, 3 bin 935 metrekare yüzölçümlü iskele-rıhtım ve dolgu alanına ilişkin olarak Gayrimenkul AŞ lehine Maliye Bakanlığı tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinden itibaren 49 yıl süreyle tesis edilen ”kullanma izninin devri” yöntemleriyle bir bütün halinde özelleştirme ihalesine katılmak üzere de teklif verdi.

Konutta kendi elektriğini kendin üretme dönemi

Yıllar içerisinde defalarca yayınlanan, ardından iptal edilen ‘Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ çıktı. Değişikliklerle beraber yönetmeliğin uygulanmasına dair tebliğ de yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre ister tüzel, ister gerçek kişi olsun herkes sahip olduğu kaynakları kullanarak ihtiyacı olan elektriği üretebilecek, fazlasını ise dağıtım şirketine satabilecek.
Rüzgâr türbini üreticisi SoyutWind’a göre bu durum rüzgâr enerjisi bakımından zengin ülkelerden biri olarak kabul edilen Türkiye’de enerji sektörünün gelişmesini sağlayacak. Düzenleme ile küçük tüketiciler bir araya gelerek tek bir rüzgâr türbiniyle konutlarının, ticarethanelerinin ve turizm tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Lisanssız elektrik üretiminde üst sınır ise 500 kW.

Mimarlar da adına yakıştığını onaylıyor

Koray İnşaat’ın Bursa’daki konut projesi Güzelbiryer, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin beğenisini kazandı. Açıklamaya göre, tüm siteyi gezen yaklaşık 60 kişilik grup, projeye dair görüşlerini bildirdi. Gezi sonrası değerlendirme yapan Yüksek Mimar Dr. Yasemin Erbil proje için, “Yeşil, sağlıklı bir çevrede huzur dolu, güvenli bir yaşam alanı” derken, Yüksek Mimar Dr. Filiz Şenkal Sezer ise, “Güzelbiryer’in adına yakışır ölçüde, kullanıcılarına huzurlu, konforlu ve ‘güzel’ bir hayat sunduğu açıkça ortada” diye ekledi. 350 konuttan oluşan projede 1+1’den 4+1’e 25 farklı tipte daire yer alıyor.

İstanbul içinde bahçeli müstakil konut keyfi

Neo Yapı tarafından Bolluca’da yapılan NeoGölpark İstanbul projesinin inşası devam ediyor. Yatay müstakil konutlardan oluşan proje, 450 dönümlük bir arazide kuruluyor. 6 mahalle olarak planlanan projede satışı tamamlanan 2. mahalledeki 50 evin inşaatı  Temmuz 2012’de teslim edilmek üzere devam ediyor.
 Projenin sosyal kulübü Neo Life bünyesinde yüzme havuzu, çocuk havuzu, güneşlenme terasları, spor merkezi, sauna, çocuk kulübü, toplantı salonu bulunurken, okul öncesi yaş grubuna hitap eden bir eğitim kurumu da Eylül 2012’de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Göktürk – Kemerburgaz’a 10, Kanyon ve İstinye Park’a 25, Atatürk Havalimanı’na 30 dakika uzaklıkta yer alan projede fiyatlar ise, 60 evden oluşan 3. mahalle için 760 bin ile 900 bin lira arasında değişiyor.

Kaynak: ekonomi.Milliyet.com.tr

Print Friendly, PDF & Email