3 Haziran 2012

Tuketici Guveni ve Issizlik Turkiye’de Konut Fiyatlarini Nasil Etkiliyor?

Share

4 Haziran 2012, İstanbul: REIDIN Türkiye Satılık ve Kiralık Emlak Endeksleri, 2007 Haziran ayından bugüne gayrimenkul piyasasının birbirinden farklı yerli ve yabancı oyuncularına kılavuz olmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksindeki artış ve azalışlar Türkiye’nin en büyük yedi şehrindeki emlak değerlerinin süreç içerisinde nasıl değiştiği ve geleceğe yönelik beklentilerin nasıl şekillendiğini göstermek anlamında çok önemli bir görevi yerine getiriyor.

REIDIN Konut Fiyat Endeksleri’nin beş yıllık derinliğe ulaşması ile birlikte milli gelir, faiz oranları, para arzı, döviz kurları, konut kredi hacmi, işsizlik oranı, tüketici güven ve fiyat endeksleri gibi ekonominin nabzını tutan makro ekonomik değişkenleri ile REIDIN Konut Fiyat Endeksleri arasında çok anlamlı karşılaştırmalar yapmak mümkün artık.

Özellikle Türkiye genel işsizlik oranı ile REIDIN Türkiye Kompozit Konut Fiyat Endeksi’ndeki değişim arasında TERS yönlü ve KUVVETLİ olarak nitelendirilebilecek bir ilişkinin varlığı sözkonusu. İşsizlik düzeyindeki -1 puanlık azalış, konut fiyatlarında +0,77 oranında artışı beraberinde getirdiği görülüyor.  

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Tüketici Güven Endeksi verilerine bakıldığında ise, endeksin Mart ayında bir önceki aya göre %0,7 oranında arttığı görülüyor; Şubat ayında 93,2 olan endeks değeri Mart ayında 93,9 değerine yükselmiş. Aylık konut kredisi faiz oranının %1,08 olarak gerçekleştiği ve tüketici güveninin yükseldiği bir ortamda Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksinin Nisan ayında bir önceki aya göre %0,86 oranında arttığı görülüyor.

Yakından incelendiğinde burada da önemli bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Buna göre güven endeksindeki +1 puanlık artışın konut fiyatlarına +0,55 puan olarak yansıdığı görülüyor.

Print Friendly, PDF & Email