28 Şubat 2012

“Turkiye Donusuyor”

Share

Kentleri şekillendiren tüm aktörler, kentsel kalite için ArkiPARC 2012’de bir araya geliyor.

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ‘Kentsel Kalite için Diyalog’ sloganı ile 28-29 Mart 2012 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek ArkiPARC 2012’de, “Büyük Ölçekli Projeler” ana teması ile konut sektörü, ofis piyasası, alternatif yatırım ve İstanbul’da Kentsel Dönüşüm konuları masaya yatırılacak.

Kentleşmenin en önemli aktörlerinden biri olan gayrimenkul sektörü, “Büyük Ölçekli Projeler” ana teması ile ArkiPARC 2012’de bir araya geliyor. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray’ın açılış konuşmaları ile başlayacak olan zirvede, gündem olarak 2012 yılında gayrimenkul sektörünün gelişiminin ele alınacak, İstanbul’un gündeminden inmeyen kentsel dönüşüm konusu tartışılacak.

Riskli Binalar Ne Olacak, Kentsel Dönüşüm Nasıl Gerçekleşecek ?
Kentsel Dönüşüm konusunu “rüyalarına girecek” kadar ciddiye aldığını belirten T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bu konuda hem vatandaşın hem de devletin çıkarlarını korumak zorunda olduklarını, tek amacının bu ülkeyi salaş yapılardan, kaçak yapılardan, depreme dayanıksız yapılardan kurtarmak, şehirleri güzelleştirmek olduğunu vurguluyor. ArkiPARC 2012’nin açılış konuşmasında da yasalaşmak üzere olan Kentsel Dönüşüm konusuna değinecek olan Bayraktar, konuşması sırasında yapıların yerlerinde dönüşüm yapılıp yapılamayacağı konusundaki sorunları ve çözümlerine yönelik hükümet politikalarını anlatacak.

ArkiPARC 2012’de son 10 yılda, ev satın alma kriterleri arasında ilk sırada yer alan “depreme dayanıklılık” konusunun önemine değinecek olan Bayraktar, riskli binaların yıkılması gerektiği konusunu gündeme getirecek.

ArkiPARC 2012’nin ilk günü (28 Mart) T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun’un katılımı ile gerçekleştirilecek “Kentsel Dönüşüm” başlıklı oturumda, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Kentsel Strateji Şehir Plancısı Faruk Göksu konuşmacı olarak yer alacak. Oturumda, gelişmekte olan kentlerin başka bir kentle yarışabilme ölçütleri değerlendirilerek, kentlerin gayrimenkul alanındaki yatırım potansiyeli, yeni vizyonları masaya yatırılacak.

‘Büyük Ölçekli Projeler’, ArkiPARC 2012’ye ilham veriyor.

Kentler giderek daha büyük bir hızla dönüşüyor. Bu dönüşümün en önemli araçlarından biri olan, günümüzde kentsel kalite söz konusu olduğunda ön plana çıkan ve imar faaliyetlerinde rol sahibi olan büyük ölçekli kentsel projeler, ArkiPARC 2012’de sorunları ve çözümleriyle birlikte değerlendirilecek. Kentlerin geleceği için geliştirilen stratejilerin mekansal izdüşümü olan büyük ölçekli projelerin başarıya ulaşması için gerekli olan unsurların tartışılacağı ArkiPARC 2012, sadece sektörler arası yoğun bir sinerji yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda kentsel kalitenin artırılması için de çok önemli bir platform olma görevini üstlenecek.

Platin sponsorları olan Eroğlu Holding, Rönesans İnşaat Gayrimenkul Yatırım, MESA Grup ve ASTAY Gayrimenkul İnşaat’ın desteği gerçekleştirilen ArkiPARC 2012, gayrimenkul ve inşaat sektöründe söz sahibi olan konuşmacıların, kentlere geçmiş yıllarda yapılan yatırımların yarattığı beklentilerin ve gelecek yıllara yönelik öngörülerin değerlendirilmesiyle gündeme damgasını vuracak.

Avm, Ofis, Otel ve Konut alanlarındaki yatırımlar hakkında 2012 öngörüleri ArkiPARC 2012’de ele alınacak. Belediye başkanları, yatırımcılar, ticari gayrimenkul geliştirme alanına hizmet sağlayan profesyoneller, kamu ve özel sektör temsilcileri bir araya gelecek sektörün yakın geçmişini ve gelecek öngörülerini ArkiPARC 2012’de tartışacak.

ArkiPARC 2012’de, “Mütekabiliyet Esası”na göre Yabancı Yatırımcı ve Geliştiricilerin Sektöre Katkısı Tartışılacak

ArkiPARC 2012’nin gündem maddelerinden birini oluşturacak olan “Alternatif Gayrimenkul Yatırımları” oturumu Reidin Avrupa İş Geliştirme Müdürü Mete Varas‘ın moderatörlüğünde, Urbanista Yönetici Ortağı Markus Lehto, REMAX Gayrimenkul Yönetim Bölümü Yöneticisi Kerem Özçelik ve Bilgili Holding BLG Capital Müdürü Frank RoccoGrande’nin de katılımıyla 29 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Dünya genelinde değerlendirildiğinde gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de de konut yatırımlarının gayrimenkul piyasasının itici gücü konumunda olmasının dezavantajlarının konuşulacağı oturumda, son on senede kurumsal yabancı yatırımcıların tercih ettiği yatırım alanlarının ve bu alanlarda gerçekleşen büyük ölçekli projelerin arz-talep değerlendirmesi yapılacak.

Türkiye’de gayrimenkul sektöründe fırsatlar neler?

ArkiPARC 2011’de Türkiye’de Gayrimenkul şirketlerinin piyasaya arzıyla ilgili ilk kez bir panelin düzenlenmesi ile ezber bozan Arkitera Mimarlık Merkezi, bu yıl da bir süredir durgunluk sergileyen gayrimenkul sektörünün son dönemde piyasaların arzının karşılaması konusunu “Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımları-Fırsatlar” oturumuyla tartışmaya açacak.

DTZ Pamir&Soyuer Yönetici Ortağı Firuz Soyuer moderatörlüğünü yapacağı ve save-more-energy.com desteği ile düzenlenen oturumun konuşmacıları arasında, Amstar Global Danışmanlık Yöneticisi Ulf Pettersson, CMS Reich-Rohrwig Hainz Şirketi’nden Döne Yalçın ve Pramerica REI Gayrimenkul Yatırım Limited Şirketi Genel Müdürü Burhanettin Yurtseven gibi sektörde farklılaşma yaratan seçkin isimler yer alıyor.

Türkiye’nin İlk ve Tek Gayrimenkul Ödülü ArkiPARC 2012’de Sahiplerini Bulacak

Kentsel çevreye olumlu katkıları olan projelerin onurlandırılması ve teşvik edilmesi amacı ile 2008 yılından bu yana verilen Türkiye’nin “ilk” Gayrimenkul Ödülleri, ArkiPARC 2012 kapsamında bu yıl farklı bir konseptle sahiplerini bulacak.

Alternatif Yatırımlar, Alışveriş Merkezi, Karma Kullanım, Konut, Ofis, Otel kategorisinde verilecek “Gayrimenkul Ödülü 2012” için 6 kategoriden toplam 17 proje finale kaldı. Kategori birincileri bu yıl ArkiPARC 2012’de sergi alanında yer alacak özel oylama kiosklarında verecekleri oylarla seçilecek.

Menekşe Ataselim (Haber Türk Ekonomi Editörü), Güniz Çelen (Çenen Kurumsal), Ömer Egesel, Murat Ergin (Kuzeybatı Gayrimenkul), İsmail Kavuncu (Eyüp Belediye Başkanı), Markus Lehto (Urbanista), Enis Öncüoğlu (Öncüoğlu Mimarlık) ve Murat Özgümüş (Rönesans GAyrimenkul) gibi Türkiye’de sektörün gündemini belirleyen isimlerin bulunduğu “Gayrimenkul Ödülü 2012” jürisinin belirlediği 17 finalist proje arasından kazananlar, 29 Mart 2012 Perşembe akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde ünlü gazeteci/mimar Özlem Gürses’in sunumuyla gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.

Haberler.com

Print Friendly, PDF & Email