7 Mart 2012

Turkiye’ye 20 milyar $ gelebilir

Share

ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ‘Singapur Devlet Fonu, Türkiye’ye 20 milyar dolar aktarmak için sektördeki Türk şirketleri ülkesine davet etti” dedi.

Dünyanın en büyük gayrimenkul buluşmalarından biri olarak gösterilen MIPIM, dün Fransa Cannes’da ‘Avrupa’da Bir Buzdağı: Türkiye GYO Sektörü’ konulu oturumla açıldı. Oturum sonrasında konuştuğumuz ULI Türkiye Başkanı ve Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, Türk firmaların yaptığı sunumun yabancılar tarafından dikkat çektiğini, Ukrayna ve İngiltere’den iki önemli şirketin Türkiye’de yatırım isteğini kendisine aktardıklarını anlattı. Sur, ‘Türkiye ilgisi MIPIM’le sınırlı değil. Kentsel dönüşümdeki potansiyele pek çok ülkenin yatırımcıları ve devlet fonları hayran kaldı. 2 ay önce, 680 milyar doları yöneten Singapur Devlet Fonu, kentsel dönüşümde yer almak üzere Türkiye’ye 20 milyar dolar aktarmak istiyor. Türkiye’den kurumsal firmaları Singapur’a davet ettiler. 1 ay içinde görüşmenin gerçekleşmesi bekleniyor. 20 milyar doların Türkiye’ye aktarılması demek 80 -100 milyar dolarlık iş hacmi anlamına geliyor’ dedi. Sur, Abu Dabi, Katar, Kuveyt ve Brezilya gibi ülkelerin de kentsel dönüşüm pazarı ile ilgilendiğini sözlerine ekledi. İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ise ‘Firmalarımızın yurtiçi gerekse yurtdışındaki girişimleri, sektörü küresel ölçekte de büyütüyor. MIPIM’e olan katılımın da her yıl arttığını görüyoruz Fuar’da 2013’te Türkiye’nin onur ulkesi olarak bulunacak olması sektöre duyulan ilginin göstergesi’ dedi.

3 trilyon $’lık ekonomi

KENTSEL dönüşümün harekete geçireceği yan sektörlerle birlikte 2.5-3 trilyon dolarlık bir ekonomi yaratmasının beklendiğini syleyen Haluk Sur, ‘Türkiye’nin bunu tek başına yapması mümkün görünmüyor. Bu yüzden yabancı yatırımcı ile birlikte hareket etmek önemli. Ayrıca Kiptaş gibi belediyelerin iktisadi kuruluşlarının halka açılması da faydalı olur’ diye konuştu.

Türkiye’nin yerini ikiye katladı

Türkiye’den 11 firmanın katıldığı fuarda, geçen yıl 250 metrekarelik stant alanına sahip olan Türk firmalar bu yıl kapladığı alanı iki katına çıkararak 500 metrekareye ulaştı. IMS Proje Yönetimi, Proplan Proje Yönetimi, Varyap – GAP, İş GYO, İnanlar, Zorlu Gayrimenkul, Uluhan Grup, TSKB Gayrimenkul Değerleme, Nef ve Eroğlu’nun standlarıyla yer aldığı fuarda İstanbul Ticaret Odası da yerini aldı. ‘Avrupa’da Bir Buzdağı: Türkiye GYO Sektörü’ başlıklı oturumda Rönesans Gayrimenkul CEO’su Cenk Arson, Reidin.com Avrupa İş Geliştirme Başkanı Mete Varas, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur ve PriceWatehouseCoopers Başkan Yardımcısı Engin Çubukçu, GYO sektörü ile ilgili bilgi verdi. Emlak Konut GYO’nun yatırımları ve kaydettiği büyüme ise ilgiyle karşılandı.

Türkiye onur konuğu olacak

Bu yılki MIPIM’de onur konuğu ülkenin Almanya olduğunu söyleyen MIPIM Türkiye temsilcisi ve Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, 2013’te ise Türkiye’nin onur konuğu olacağını belirtti. Uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları ve belediyeleri buluşturan fuara bu yıl 22 bin uluslararası katılımcı, 4 bin 31 yatırımcı, 90 ülkeden 6 bin 632 firma katıldı. Şenay Büyükköşdere / Akşam
EnerjiGundem.com

Print Friendly, PDF & Email